SON DAKİKA
Hava Durumu

Rus saldırılarında şehit olan Kırım Tatarı Usein Muhtarov yarın toprağa verilecek

Rusya'nın yayılmacı emelleriyle 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna'ya karşı başlattığı topyekûn işgal girişiminde şehit olan Kırım Tatarı Usein Muhtarov, 29 Aralık 2023 tarihinde Kıyiv'de defnedilecek.

Haber Giriş Tarihi: 28.12.2023 23:15
Haber Güncellenme Tarihi: 28.12.2023 23:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Rus saldırılarında şehit olan Kırım Tatarı Usein Muhtarov yarın toprağa verilecek

Rusya tarafından 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna'ya yönelik başlatılan topyekûn işgal girişimi ve saldırılar tüm şiddetiyle devam ederken; Kırım Tatarları da Ukrayna saflarında işgal güçlerine karşı vatanını savunmaya devam ediyor.

Rus saldırılarına karşı mücadele ederken yaşamını yitiren Kırım Tatar asker Usein Muhtarov yarın Kıyiv'de düzenlenecek olan cenaze merasimi sonrasında toprağa verilecek.

USEİN MUHTAROV ASKERİ TÖRENLE DEFNEDİLECEK

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, şehit asker hakkında şunları ifade etti:

"29 Aralık'ta Ukraynalı asker, Kırım Tatarı çavuş Usein Muhtarov'un cenazesi kaldırılacak.

Usein Muhtarov, 2018’den beri düzenli bir asker ve sınır muhafızıydı. 24 Şubat 2022’den sonra Lugansk bölgesindeki Şmırivka köyü yakınlarında savaştı. Usein, şehit oldugunda sadece 31 yaşındaydı.

Rus barbarlarının işgal ettiği bölgeden cesedinin çıkarılması ve kimliğinin belirlenmesi uzun zaman aldı. Ancak kardeşleri ve akrabaları sayesinde çavuş Usein Muhtarov, İslam geleneklerine göre onurlu bir şekilde ve askeri törenle defnedilecek.

Kırım Tatar Milli Meclisi, Muhtarov'un cenazesinin 29 Aralık’ta Kıyiv Orman Mezarlığı Kahramanlar Sokağı'nda düzenleneceğini bildirdi. Saat 10.45'te mezarlık girişinde buluşuyoruz. KTMM, Usein Muhtarov'un akrabalarına ve silah arkadaşlarına en içten taziyelerini sunar."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.