SON DAKİKA
Hava Durumu

Tavriya Milli Üniversitesi Rektörü; Bakanlığın düzenlemesi, Kırım'ın entelektüel ve eğitim bileşeninin kaybıdır

Rusya’nın Kırım’ı işgalinin ardından 1 Eylül 2016 tarihinde Kıyiv’de yeniden açılan Volodımır Vernadskıy Tavriya Milli Üniversitesi tasfiye edilmeye çalışılıyor. Rektör Bortnyak, bugün tasfiye süreci hakkında yapılan basın açıklamasında konuştu. Rektör, bakanlığın kararının keyfi olduğunu ve Kırım'ın eğitim birikiminin bu karar ile kaybolacağını vurguladı.

Haber Giriş Tarihi: 24.01.2024 20:12
Haber Güncellenme Tarihi: 25.01.2024 13:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tavriya Milli Üniversitesi Rektörü; Bakanlığın düzenlemesi, Kırım'ın entelektüel ve eğitim bileşeninin kaybıdır

2014 yılından bu yana Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgal öncesinde eğitim veren ve büyük çabalarla 1 Eylül 2016 tarihinde Kıyiv’de yeniden faaliyetlerine başlayan Volodımır Vernadskıy Tavriya Milli Üniversitesinin kapatılma tehlikesi ile yüz yüze olduğu öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı, geçici olarak işgal edilen Kırım'dan taşınan tek yüksek öğretim kurumunun yeniden düzenlenmesine ilişkin konuyu Bakanlar Kuruluna sundu. Taslak belgede Vernadskıy Tavriya Milli Üniversitesinin Kıyiv-Mogıla Akademisi Milli Üniversitesine katılarak yeniden düzenlenmesi öneriliyor. Volodımır Vernadskıy Tavriya Milli Üniversitesi Rektörü Valeriy Bortnyak ve üniversite çalışanları, bugün konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı. Üniversite personelinin tasfiye haberini sosyal medyadan öğrendiğini belirten Rektör Bortnyak, "Bu, Kırım'ın entelektüel ve eğitim bileşeninin kaybıdır" ifadelerini kullandı.

TAVRİYA MİLLİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ: BAKANLIĞA TALEP GÖNDERDİK

Rektör Bortnyak, Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığının aldığı kararın hatalı olduğunu belirterek; Kırım'ın Ukrayna'ya dönüşünü çöküşe uğratacağını dile getirdi. Kıyiv-Mogıla Akademisi Milli Üniversitesine katılmakla ilgili herhangi bir resmi mektup almadıklarını belirten üniversite rektörü, "Bakanlığa talep gönderdik ancak yeniden yapılanmanın milli eğitim programı çerçevesinde yürütüldüğüne dair yalnızca genel bir yanıt aldık" dedi.

"KIRIM'IN ENTELEKTÜEL BİLEŞENİNİN KAYBIDIR"

Üniversite yönetimi olarak hem Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilciliği hem de Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Tamila Taşeva'ya mektup gönderdiklerini belirten Rektör Bortnyak, şu an için herhangi bir yanıt alamadıklarını bildirdi. Bakanlığın eylemlerini "keyfi" olarak nitelendiren rektör, Vernadskıy Tavriya Milli Üniversitesinin, Ukrayna'nın eğitim kurumları arasında üst sıralarda yer alan başarılı bir kurum olduğunu vurguladı.

Rektör Valeriy Bortnyak, "Üniversitenin tasfiyesinin eğitim sisteminin çöküşü, yani bugün Kırım'a giden zincirin ve yolun kırılması olduğunu belirtmek isterim. Bu, Kırım'ın entelektüel bileşeninin kaybıdır" değerlendirmesini yaptı. Rektör, kurum personeli olarak, Tavriya Milli Üniversitesinin var olma ve çalışma hakkını savunmak için mümkün olan tüm araçları kullanacaklarını vurguladı.

"ÜNİVERSİTENİN TASFİYESİ, RUS İŞGALCİLER TARAFINDAN PROPAGANDA OLARAK KULLANILACAKTIR"

Ukrayna sivil toplum kuruluşların temsilcileri ve uzmanlar, Ukrayna Cumhurbaşkanına ve Ukrayna Bakanlar Kuruluna başvurarak Vernadskıy Tavriya Milli Üniversitesinin tasfiye girişimini şiddetle kınadı. Kararın ardından Ukrayna'daki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve uzmanlar gerçekleştirdikleri başvuruda; Kırım’dan Ukrayna anakarasına taşınan tek yüksek öğrenim kurumunun korunmasının önemine dikkat çekti. Açıklamada, üniversitenin tasfiye kararının kabul edilmesinin, işgal altındaki Ukrayna bölgelerinde yaşayan insanlar dahil Ukrayna’daki toplum tarafından, Ukraynalı yetkililerin Kırım’ın işgalden kurtarılmasından vazgeçtiği şeklinde algılanacağına dikkat çekildi. “Bu kararın kabul edilmesi durumunda, saldırgan devletin (Rusya) yetkilileri tarafından, hem işgal altındaki Kırım topraklarında mutlaka propaganda amacıyla hem de uluslararası düzeyde geçici olarak işgal edilen Kırım topraklarının ‘Rusya Federasyonu'nun ayrılmaz bir parçası’ olarak tanınmasını sağlamak için kullanılacaktır” cümlelerine yer verilen açıklamada, Ukrayna yönetimine Vernadskıy Tavriya Milli Üniversitesinin tasfiyesinden vazgeçme çağrısı yapıldı.

İŞGALDEN SONRA KIRIM'DAN TAŞINAN TEK ÜNİVERSİTE TASFİYE Mİ EDİLİYOR?

Konuyu Kırım Haber Ajansına (QHA) değerlendiren Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Üyesi Doç. Dr. Gayana Yüksel, Vernadskıy Tavriya Milli Üniversitesinin büyük çabalarla Kırım Tatarlarının millî lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, KTMM Başkanı Refat Çubarov ve Ukraynalı aktivistlerin desteğiyle 2016’da Kıyiv’de faaliyete başladığını aktararak, “Bu çok önemli bir durum. 2014’ten sonra Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarından toplamda 20 üniversite çıktı. Bunlardan sadece biri Kırım’dan, kalan 19’u ise Donbas bölgesindendi. Rus işgali altında bulunan Donetsk ve Lugansk bölgelerinden çeşitli üniversiteler, Ukrayna’nın farklı bölgelerine taşındılar. Ama Kıyiv’e tek bir üniversite taşındı, o da Vernadskıy Tavriya Milli Üniversitesi idi. Yaklaşık 10 yıl boyunca bu üniversite Kıyiv’de faaliyet gösterdi.” dedi.

"10 YIL İÇİNDE KIRIM'IN KURTARILMASI VE YENİDEN ENTEGRASYONU KONUSUNDA BİRÇOK ÇALIŞMA YAPTIK"

Tasfiye önergesinin aslında bir önceki eğitim bakanının yürüttüğü, ülkedeki devlet üniversitelerinin sayısını azaltma politikası çerçevesinde ileri sürüldüğünü belirten Doç. Dr. Yüksel, Rus işgalinden sonra Kırım'dan çıkan tek üniversitenin kapatılmasının yanlış olduğuna dikkat çekti.

Doç. Dr. Yüksel, “Şunu söylemem gerekiyor; 10 yıl içinde biz Kırım’ın geri alınması, işgalden kurtarılması, Kırım’ın yeniden entegrasyonu stratejisi gibi önemli konularda çalışmalar yürüttük.” diyerek üniversitenin kapanması durumunda tüm bu çalışmaların boşa gideceğine vurgu yaptı. Ayrıca Kırım’ı Ukrayna’nın bir parçası olarak gören devletin işgalden sonra yarımadayı terk etmek zorunda kalan eğitim kurumlarına, medyalara, çeşitli teşkilatlara ve insanlara destek vermesi gerektiğini vurguladı.

Tavriya Milli Üniversitesinde uzun süre öğretim üyesi olarak çalışan Doç. Dr. Gayana Yüksel'in konuyla ilgili QHA'ya verdiği önemli röportajın tamamını bağlantıdan okuyabilirsiniz. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.