SON DAKİKA
Hava Durumu

Antalya'da Ukraynalı milli şair Taras Şevçenko anıldı

Antalya'da yaşayan Ukraynalılar, hümanist şair, ressam, düşünür Taras Şevçenko'nun doğumunun 209. yıldönümünde anma töreni düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2023 14:44
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2023 10:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Antalya'da Ukraynalı milli şair Taras Şevçenko anıldı

Rus saldırıları yüzünden can güvenliği tehlikesi yaşayan Ukraynalı vatandaşlar, dünyanın çeşitli ülkelerine sığınmak zorunda kalmıştı. Ukrayna'nın milli şairi Taras Şevçenko için Antalya'daki Ukraynalılar, şairin doğumunun 209. yılında anma töreni düzenledi.

UKRAYNA KÜLTÜR PARKI'NDA TARAS ŞEVÇENKO ANILDI

Ukrayna Kültür Parkı'nda gerçekleştirilen törene Antalya'daki Ukrayna diasporası yoğun katılım gösterdi. Etkinlikte, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal da yer aldı.

Ukrayna bayraklarının açıldığı etkinlikte, günün anısına vişne fidanı dikildi. Yöresel kıyafetler giyen Ukraynalı vatandaşlar Taras Şevçenko'nun anıtına çiçekler bıraktı. 

Bir 3 kişi ve çim görseli olabilirBir 2 kişi, ayakta duran insanlar ve açık hava görseli olabilir

UKRAYNA VATANDAŞLARI DEPREMİ UNUTMADI

Öte yandan Ukraynalılar, Türkiye'de meydana gelen 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerini anmayı unutmadı. Depremden etkilenen Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Elazığ, Şanlıurfa, Diyarbakır, Kilis, Osmaniye, Adana, Malatya ve Gaziantep illerinin fotoğraflarının yer aldığı pankartlar açıldı. Pankartta, "Savaşta ülkemizi destekleyen Türk halkına minnetarız. Acınız acımızdır" ifadelerine yer verildi.

Bir 10 kişi ve açık hava görseli olabilir

TARAS ŞEVÇENKO KİMDİR?

Taras Şevçenko, Kıyiv’in Morintsi köyünde 9 Mart 1814’de toprak sahibi Pavlo Engelhardt’a ait köle bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve küçük yaşta yetim kaldı. Şevçenko, köydeki diğer okuma bilenlerden okumayı öğrendi ve zaman buldukça resim yapmaya başladı.

Pavlo Engelhardt, kendisine hizmet eden Şevçenko’nun sanatsal yeteneklerini fark edip onu St. Petersburg’da ressam Vasıl Şiriaev’in yanına 4 yıl boyunca çırak olarak gönderdi. Şevçenko, burada Ukraynalı sanatçı İvan Soşenko ve 5 Mayıs 1838’de Şevçenko’nun özgürlüğünü satın alacak olan profesör Karl Briullov ile tanıştı. Karl Briullov, Şevçenko’yu özgürlüğüne kavuşturdu. Aynı yıl Briullov rehberliğinde öğrenciliğe başlayan Şevçenko, Sanat Akademisi öğrencisi olarak derslere başladı.

Taras Şevçenko’nun 18 Nisan 1840’ta sadece Ukrayna edebiyatı tarihinde değil, aynı zamanda Ukrayna halkının bilincinde de büyük önem taşıyan "Kobzar" adlı ilk şiir kitabı yayımlandı. 8 şiirden oluşan kitap, Ukrayna toplumu üzerinde büyük bir etki yarattı.

Şevçenko’dan sonraki nesilden en çok bilinen Ukraynalı şair İvan Franko, Taras Şevçenko’nun "Kobzar" adlı eseri için, "Kobzar onun anlaşılır taze, temiz, su gibi akıcı anlatımını ortaya çıkarmıştır. Onun sanatsal anlatımındaki berraklık, derinlik ve zariflik daha önce Ukrayna yazarlarında görülmemiştir." dedi.

Eserleri ve kendisi Ukraynalılar tarafından çok sevilen Taras Şevçenko’nun hayatı sürgünlerde, kamplarda ve hapishanelerde geçti, yaşadığı talihsiz, acılı hayatı Ukrayna edebiyatında tarifsiz bir etki yarattı.

Eserleri modern Ukrayna edebiyatına temel olan Şevçenko'nun şiirleri, Ukrayna’nın milli bilincinin gelişmesine büyük katkı sağladı. Ve onun etkisi birçok alanda, edebiyatta, entelektüel yaşamda ve geleneksel yaşamda hala hissediliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.