SON DAKİKA
Hava Durumu

Fransa'da yaşayan Türk vatandaş, ülkedeki şiddet olayları hakkında gözlemlerini anlattı

Fransa'da başlayan şiddet olayları bir haftayı geride bıraktı. Eylemciler sokakları yangın yerine çevirerek, 17 yaşındaki gencin öldürülmesini şiddetli bir şekilde protesto ediyor. Fransa'da yaşayan Türk vatandaş Satı İçme Demir, Kırım Haber Ajansına ülkedeki izlenimlerini aktardı.

Haber Giriş Tarihi: 04.07.2023 08:36
Haber Güncellenme Tarihi: 24.12.2023 19:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fransa'da yaşayan Türk vatandaş, ülkedeki şiddet olayları hakkında gözlemlerini anlattı

Yağmur Filiz Şahin/QHA Ankara

Fransa'da yaşanan şiddet olayları ve hükumet karşıtı protestolar devam ediyor. Polisin "dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle 17 yaşındaki Nael M. isimli gencin öldürülmesiyle başlayan protestolar had safhaya çıktı. Eylemlerde binlerce insan gözaltına alındı ve yüzlerce polis yaralandı. Paris'ten ülke geneline yayılan olaylar, İsviçre ve Belçika'ya da sıçradı.

FRANSA'DA YAŞAYAN TÜRK VATANDAŞI GÖZLEMLERİNİ QHA'YA AKTARDI

Fransa'da yaşamını sürdüren Türk vatandaş Satı İçme Demir, Kırım Haber Ajansına (QHA) yaşanan olaylarla ilgili değerlendirmede bulundu. Demir, gösterilerin Cezayir kökenli 17 yaşındaki bir gencin silahla öldürülmesiyle Paris banliyölerinde başladığını ve şiddetini artırdığını söyledi. Protesto gösterilerinin ülkenin çeşitli yerlerine sıçradığını dile getiren Demir, "Paris’ten sonra  ülkenin nüfusunun yoğun olduğu Marsilya ve Lyon’da gösterilerin devamı geldi. Çoğunlukla gençlerden oluşan gruplar sokaklara döküldü. İnsanlar korkulu, endişeli. Durumun daha da ileriye gideceğini düşünüyorlar" ifadelerini kullandı. 

Demir, Fransa'nın 74. bölgesi Annecy’e bağlı Scionzier şehrinde yaşadığını belirterek, protestoların 1 Temmuz itibarıyla yaşadığı bölgede de başladığını söyledi. Demir, eylemcilerin mağazalara saldırdığını, her yeri yakıp yıktığını ifade etti. QHA'nın, "Fransa'da yaşayan bir Türk vatandaşı olarak yaşanan olayı nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Demir,  "Aslında 17 yaşındaki gencin öldürülmesine tepki göstermek lazım. Ama bu kadar da isyan biraz fazla diye düşünüyorum. Mağazalara, dükkanlara binalara, iş yerlerine saldırmak, insanların mallarına zarar vermek, yakıp yıkmak gibi eylemler doğru değil. Başka bir şekilde de tepki gösterebiliriz" şeklinde cevap verdi.

"MACRON ÖZÜR DİLEMELİ"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un eleştirilerin hedefi haline geldiğini hatırlatan Demir, "Macron en azından polislerin yaptığı eylem yüzünden çıkıp özür dileyerek ortamı yatıştırabilir. Çok fazla ırkçılık olan bir ülkede, 'Birlikte beraberce yaşayabiliriz' mesajı verebilir. Nael'in ailesine taziyeye gidebilir" yorumunda bulundu. 

FRANSA'DA NELER OLUYOR?

Fransa'da 27 Haziran 2023'te Nanterre bölgesinde Nael M. isimli 17 yaşındaki gencin polis tarafından silahla öldürülmesinin ardından ülke genelinde protestolar başladı. Gerginliğin üst seviyeye çıktığı gösterilerde eylemciler başkent Paris başta olmak üzere birçok kentte olay çıkardı.

Arabaları ateşe veren ve mağazaları, dükkanları yağmalayan eylemciler, protestoları ülkenin güneyindeki Marsilya ve Lyon kentinde yoğunlaştırdı. Ayrıca hızını alamayan göstericiler, ülkedeki bir hayvanat bahçesinin kapılarını araladı. Polisin şiddet olaylarına müdahalesi devam ediyor. Sokağa çıkma yasağı ise çok sayıda kentte uygulanmaya başladı. 

GÖSTERİCİLERE KARŞI AŞIRI SAĞCILAR SOKAĞA İNDİ

27 Haziran'dan bu yana devam eden protestolarda, polislere havai fişekler ile saldıran eylemciler, çok sayıda kundaklama girişiminde bulundu. Öte yandan, Fransa'da bazı kentlerde aşırı sağcılar, ülkeyi yangın yerine çeviren protestoculara karşı sokağa indi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.