SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalcilerin uyarı ve engellemelerine rağmen işgal altındaki Kırım’da 18 Mayıs 1944 Sürgünü kurbanlarını anılacak

Qırım (Kırım) Gazetesi Baş Editörü Bekir Mamutov, Rus işgal yönetiminin baskılarına rağmen Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 80. yıl dönümü için düzenlemeyi planladığı etkinlikleri hakkında bilgi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 14.05.2024 18:42
Haber Güncellenme Tarihi: 15.05.2024 21:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalcilerin uyarı ve engellemelerine rağmen işgal altındaki Kırım’da 18 Mayıs 1944 Sürgünü kurbanlarını anılacak

Rus işgal yönetiminin baskılarına rağmen Kırım’da yaşayan Kırım Tatarları 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 80. yıl dönümü nedeniyle farklı anma etkinlikleri düzenlemeyi planlıyor.

Kırım Haber Ajansına açıklamalarda bulunan Qırım Gazetesi Baş Editörü Bekir Mamutov, baskılara rağmen Kırım Tatar milli hareketi aktivistleri, Kırım Tatar Milli Meclisi üyeleri ve Kırım Tatar Milli Kurultayı delegelerinin 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 80. yıl dönümüne ithaf edilen etkinliklerine katılmayı planlandığını aktardı.

Rus işgali altındaki Kırım’da 18 Mayıs günü düzenlenmesi planlanan etkinliklerine dair konuşan Bekirov, aktivistlerin sözde Kırım Federal Üniversitesi önündeki meydanda Kırım Tatar Sürgünü kurbanlarını anmaya ve Salgir Parkı’nda bulunan Kırım Tatar Sürgünü Anıtı’na çiçek bırakmayı planladıklarını aktararak, “18 Mayıs’ta Sürgün Kurbanları yaşadıklarını anlatacak. Ayrıca Akmescit (Simferopol) Tren İstasyonunda bulunan anıta çiçek bırakmak istiyorduk ama oradaki tamir çalışmaları hala bitmedi ve anıt geri getirilmedi. Bunun dışında Çatır Dağ’ın Angar Burun ve Eklizi Burun zirvelerine tırmanış gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Sürgün Kurbanları anısına yapılan bu tırmanışa hem gençler hem yaşlılar katılacak. Yanı sıra geleneksel olarak Kırım Tatarları yaşadıkları yerleşim yerlerinde bulunan Sürgün anıtlarına çiçek bırakacaklar.” dedi.

Kırım Tatar milli hareketi aktivistlerinin 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 80. yıl dönümü nedeniyle sosyal medyada bir açıklama paylaşmayı hazırlandığını belirten Mamutov, 15 Mayıs’ta yayımlanacak Qırım gazetesinin de  Kırım Tatar halkının tarihindeki bu trajik sayfasına ithaf edileceğini kaydetti.

Rus işgal yönetiminin her yıl Kırım Tatarlarının 18 Mayıs 1944 Sürgünü yıl dönümü vesilesiyle yapmayı planladığı anma etkinliklerini engellediğine dikkat çeken Mamutov, işgalcilerin geçen hafta yaptığı gibi Kırım Tatar aktivistlerine uyarı kağıtlarını dağıtmaya devam edebileceği ihtimalini göz ardı etmiyor.

Mamutov, “Yetkililer 20'den fazla kişiden oluşan gruplar halinde toplanmayı yasaklıyor. Geçen yıl polis bu kadar kalabalık bir grup olarak bir araya gelmemizi engelledi.” şeklinde konuştu.

Bununla birlikte Qırım Gazetesi Baş Editörü Bekir Mamutov, Kırım Tatar aktivistlerin Rus işgal yönetimi tarafından düzenlenen sözde resmi anma etkinliklerine katılmadığını vurgulayarak, Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce her sene 18 Mayıs’ta yarımadanın farklı yerlerinden gelen on binlerce Kırım Tatarlarının Akmescit’te düzenlenen büyük mitingte bir araya geldiklerini hatırlattı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.