SON DAKİKA
Hava Durumu

KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov: Bizim amacımız vatanımız Kırım’da yaşamaktır!

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı kurbanlarını andı.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2023 10:09
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2023 10:44
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov: Bizim amacımız vatanımız Kırım’da  yaşamaktır!

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 79. yıl dönümü dolayısıyla Kırım Haber Ajansına özel mesaj yayımladı.

Kırım Tatar Sürgünü sonucu Kırım Tatar halkının yarısının hayatını kaybettiğini, halkın sürgün yerlerinde çok büyük zorluklar altında yaşadığını, şimdi de Anavatan Kırım’da Kırım Tatarlarına yönelik baskıların devam ettiğine dikkat çeken Ümerov, şu ifadelere dikkat çekti:


"Yine binlerce Kırım Tatarı vatanını terk ederek dünyanın farklı yerlerine yerleşmek zorunda kaldı. Birçok devlet bize destek sağlasada bizim amacımız vatanımız Kırım’da yaşamaktır. Ve bütün milli hareketimizin buna göre hareket ediyor."

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatar erkeklerin büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Çoğunlukla kadınlar, çocuklar, yaşlılar olmak üzere hayvan vagonlarına doldurulan Kırım Tatarları; Orta Asya, Urallar ve Sibirya’ya sürgün edildi. Kırım’dan sürgün edilen 420 bini aşkın Kırım Tatarının yüzde 46’sı sürgün yolunda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu. Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başladı. Ancak yaklaşık 150 bin Kırım Tatarı maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya, 2022’de ise Kanada 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü'nü soykırım olarak tanıdılar.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.