SON DAKİKA
Hava Durumu

Tuncer Kalkay: Rusların bu kötülükleri hiçbir zaman başarılı sonuçlanmayacak

Kırım Vakfı Başkanı Tuncer Kalkay, 18 Mayıs 1944 Sürgünü ve Soykırımı'nın 79. yıldönümünde duygu ve düşüncelerini Kırım Haber Ajansı ile paylaştı. Kalkay, "Bu facialı günde sürgünde ve sürgün sonrasında vatanı için canını veren şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Yaşasın Kırım Tatar halkı, yaşasın Ukrayna!" ifadelerini kullandı.

Haber Giriş Tarihi: 18.05.2023 13:41
Haber Güncellenme Tarihi: 18.05.2023 17:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Tuncer Kalkay: Rusların bu kötülükleri hiçbir zaman başarılı sonuçlanmayacak

Kırım Vakfı Başkanı Tuncer Kalkay, 18 Mayıs 1944 Sürgünü ve Soykırımı'nın 79. yıldönümüne özel Kırım Haber Ajansına (QHA) demeç verdi. Kalkay, Kırım Tatar halkının yaşadığı sürgün yıllarını ve sonuçlarını unutmayacaklarını vurgulayarak özellikle kadınların büyük bir mücadele verdiğini hatırlattı. 

KIRIM VAKFI BAŞKANINDAN 18 MAYIS 1944 MESAJI

Her türlü felakete karşı kültürünü yaşatmaya ve yaşamaya devam eden Kırım Tatarlarının, vatanına döndüğünü ancak Putin Rusyası'nın 2014 yılındaki işgaliyle yeniden soykırıma maruz kaldığını belirtti. Kalkay, Rusya'nın Kırım Tatarlarının kültürel mirası olan Hansaray'ı yok etmeye çalıştığını söyledi. Kalkay mesajında şunları aktardı:

"Bu barbarlar (Ruslar) Kırım Tatarlarının nefes almasına bile dayanamıyor. Ukrayna'ya karşı başlattıkları savaşla birlikte Kırım Tatarlarını yok etmeye çalışıyorlar. Ancak Rusların bu kötülükleri hiçbir zaman başarılı sonuçlanmayacak. Kırım Tatarları kazanacak, Ukrayna kazanacak, insanlık kazanacak, demokrasi kazanacak. Biz bu acıları hiçbir zaman unutmayacağız. Ama yok olmamak için, dik durmak için, anavatanımızı saklamak (korumak) için bir Kırım Tatarı olarak özümüzle, kurumlarımızla, var olan gücümüzle kendimizi göstermeye çalışacağız. Bu facialı günde sürgünde ve sürgün sonrasında vatanı için canını veren şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyoruz. Yaşasın Kırım Tatar halkı, yaşasın Ukrayna!"

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 79. Yılı - Bengü TürkDönemin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin (SSCB) katili Josef Stalin'in emriyle Kırım Tatarları bir gece ansızın evlerinden çıkarıldı. Eşyalarını toplayıp yurtlarını terk etmesi söylenen Kırım Tatarlarına yalnızca 10 dakikalık süre verildi. Meydana toplatılan Kırım Tatarları hayvan vagonlarına bindirilerek zorla Sibirya, Ural Dağları ve Türkistan coğrafyasına kadar sürüldü. Sürgün edilen 420 bini aşkın Kırım Tatarının yüzde 46'sı sürgün yolunda açlıktan, havasızlıktan ve türlü hastalıklardan hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren Kırım Tatarlarının naaşları ise yol kenarlarına atıldı. 

Aylarca süren sürgünün ardından sürüldükleri yerlerde hayata tutunma mücadelesi veren Kırım Tatarları 1991'de SSCB'nin dağılmasıyla anavatanlarına dönse de Rusya Federasyonu'nun Devlet Başkanı Vladimir Putin'in emriyle vatan Kırım 2014 yılında yeniden işgal edildi. Yurdunda kalan Kırım Tatarları 24 Şubat 2022'de Ukrayna'nın ana karasına yönelik başlayan işgal girişimi ve topykeun saldırıların ardından işgalci yönetim tarafından Ukrayna cephesine karşı savaşması için zorla askere alınıyor. 

Vatan topraklarında kalan Kırım Tatarlarının bugün kültürü asimile ediliyor, evlerine baskın uygulanıyor. Özgür yaşam savaşı veren Kırım Tatarlarının anavatanında yaklaşık yüzde 80 Rus vatandaşı yaşamakta.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.