SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD, Çin'in Rahile Davut'a verdiği müebbet hapis cezasını kınadı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), ünlü Antropolog Uygur Türkü Prof. Dr. Rahile Davut’a verilen ömür boyu hapis cezasını kınadı.

Haber Giriş Tarihi: 02.10.2023 15:05
Haber Güncellenme Tarihi: 02.10.2023 16:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD, Çin'in Rahile Davut'a verdiği müebbet hapis cezasını kınadı

ABD hükumeti, Çin'in ünlü Antropolog Uygur Türkü Prof. Dr. Rahile Davut’a haksız ve hukuksuz bir biçimde verdiği ömür boyu hapis cezasını kınadı.

"GİZLİ MAHKEME İŞLEMLERİNİ KINIYORUZ"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller 30 Eylül 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, "Rahile Davut'un gizli mahkeme işlemlerinin ardından Çin Halk Cumhuriyeti hükumeti tarafından verilen ömür boyu hapis cezasını kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Rahile Dawut

ÇİN, ULUSLARARASI HUKUKU HİÇE SAYIYOR

Ömrünü Uygur Türklerinin tarihi serüvenine adayan Antropolog Prof. Dr. Rahile Davut, "devletin güvenliğini tehlikeye sokma" suçundan 2018 yılında yargılanmış ve hapis cezasına çarptırılmıştı. Davut'un karara ilişkin itirazına sözde Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Mahkemesi tarafından ret yanıtı gelmişti. Bunun üzerine Davut hakkında müebbet hapis cezası kararı onanmıştı.

RAHİLE DAVUT KİMDİR?

Uygur Türkü Antropolog Rahile Davut kendi alanında yaptığı çalışmalarla akademide önemli bir yer edinmişti. Doğu Türkistan'ın yapısı, tarihi serüveni, Uygur Türklerinin folkloru ve kültürü ile ilgili başarılı çalışmaları ÇKP tarafından "tehlike potansiyeli" taşıdı. sözde Xinjiang Üniversitesi Beşeri Bilimler Fakültesi'nde öğretmenlik yapan Davut, ilk olarak 2007 yılında Etnik Azınlıklar Araştırma Merkezini kurdu. Davut, son teknolojiyle saha çalışmaları yapıyordu. 

Harvard Üniversitesi, Cornell Üniversitesi ve British Columbia Üniversitesi'nde dersler veren 57 yaşındaki Davut aynı zamanda Pensilvanya Üniversitesi, Washington Üniversitesi, Indiana Üniversitesi ve Cambridge Üniversitesi'nde misafir olarak öğretim görevlisi oldu. Davut ayrıca çok sayıda kitap ve makale yayımladı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.