SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD Temsilciler Meclisinde Uygur Türkleri, Çin toplama kamplarında şahit olduklarını anlattı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisinde, Çin konulu özel oturum gerçekleşti. Oturumda, Çin toplama kampı şahidi iki Uygur Türkü kadın, hapis, gözetim, tecavüz ve çeşitli işkence altında yaşadıklarını anlattı.

Haber Giriş Tarihi: 24.03.2023 15:55
Haber Güncellenme Tarihi: 24.03.2023 20:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD Temsilciler Meclisinde Uygur Türkleri, Çin toplama kamplarında şahit olduklarını anlattı

ABD Kongresi tarafından "Çin Komünist Partisi (ÇKP) Özel Araştırma Komitesi" oluşturuldu. ÇKP Özel Araştırma Komitesi, 23 Mart 2023'te Çin hükumetinin, Uygur Türkleri başta olmak üzere diğer Türk topluluklarına karşı uygulamakta olduğu soykırım yöntemleri ile ilgili özel oturum düzenledi. Oturumda, toplama kampı şahidi iki Uygur Türkü kadın, hapis, gözetim, tecavüz ve işkence altında yaşadıkları vahşeti anlattı.

ÖZEL OTURUMA ÖNEMLİ İSİMLER KATILDI

Doğu Türkistan'daki kamplarda yaşanan insan hakları ihlallerine ve soykırıma odaklanan oturuma, kamp şahitlerinden Uygur Türkü kadın Gulbahar Haitivaji, Kalbinur Sıddık, ABD Uluslararası Din Özgürlüğü Komisyonu Yüksek Komiseri Nuri Türkel, toplama kamplarının varlığını belgeleyen Alman araştırmacı Adrian Zenz ve ABD Holokost Anıtı Müzesi’nden Naomi Kikoler katıldı.

KAMPLARDAKİ TOPLU TECAVÜZ

Çin yönetimi tarafından toplama kampındaki Uygur Türklerine zorla Çince öğretme görevi verilen Kalbinur Sıddık, konger üyelerine ve milletvekillerine kampta şahit olduğu el ve ayaklarından zincirlenmiş, prangalanmış Uygur Türklerinin küçük hücrelerde tutulduğunu aktardı. Yetkililerin onları istedikleri zaman dışarı götürdüklerini ifade eden Kalbinur Sıddık, “Sorgulama için numaralarla çağrıldılar ve sonra işkenceden korkunç çığlık sesleri duyuyorduk” dedi. Sıddık ayrıca masum Uygur Türkü kadınların saçlarının zorla kazındığını, gardiyanların kadınlara elektrik şoku verdiğini ve toplu tecavüze uğradıklarını anlattı.

11 SAATLİK BEYİN YIKAMA DERSLERİ

Toplama kampında iki yıldan fazla kalan Uygur Türkü kadın Gülbahar Haitivaji, kampa atılan Uygur Türklerinin dillerini, dini inançlarını ve geleneklerini unutturmayı amaçlayan günde 11 saatlik beyin yıkama derslerine maruz kaldığını vurgulayarak, “Yemekten önce Çin yönetimini övmeye, Çin Komünist Partisi’ne 'minnettar olduğumuzu' ve (Çin devlet başkanı) Şi Cinping’e minnettar olduğumuzu söylemeye zorlanıyorduk. Yemeği bitirdiğimizde de bunları tekrar söylemek zorundaydık” ifadelerini kullandı.

Dokuz kişilik bir hücrede 30'a yakın kişiyle birlikte tututulduğunu aktaran Gülbahar, kendisinin ve diğer kadınların 20 gün boyunca yataklarına zincirlendiğini bildirdi.

"VAHŞETİN BİRİNCİ ELDEN TANIKLARI"

Komitenin başkanı Cumhuriyetçi partisinden Wisconsin Temsilcisi Mike Gallagher, ABD Kongeresi tarafından oluşturulan "Çin Komünist Partisi Özel Araştırma Komitesi"nin Uygur Türklerinin içinde bulunduğu kötü duruma dikkat çekmek ve ÇKP hükumetinin gerçek doğasını göstermek için tasarlandığını bildirdi.

Gallagher, tanıkların konuşmasından sonra, "Kamp şahitleri, sistematik ve hayal edilemez vahşetin birinci elden tanıkları, bir halkın, bir kültürün ve bir medeniyetin yok edilmeye çalışılmasının tanıklarıdır" ifadelerini kullandı. 

KAMP ŞAHİTLERİ ABD'YE ÇAĞIRIDA BULUNDU

Çin Toplama kampı şahitleri, zorla çalıştırmaya ilişkin bir yasa tasarısının kabul edilmesi ve Uygurları zorla çalıştırdığı gösterilen şirketlere ceza verilmesi de dahil olmak üzere ABD'nin eylemlerini takdir etti. Şahitler, şüpheli tedarik zincirlerinden hala kar elde eden işletmelere, yatırımcılara ve orada suç ortağı olanlara karşı, ABD hükumetinin daha fazla ambargo uygulamasını talep etti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.