SON DAKİKA
Hava Durumu

ABD, Uygur soykırımını destekleyen 5 Çinli firmaya ticaret yasağı getirdi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Pekin'in Uygur soykırım politikasına yardım ettiği gerekçesiyle, 5 Çinli şirkete yeni ticaret kısıtlamaları getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 29.03.2023 11:32
Haber Güncellenme Tarihi: 29.03.2023 15:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
ABD, Uygur soykırımını destekleyen 5 Çinli firmaya ticaret yasağı getirdi

Amerika Birleşik Devletlerinde Joe Biden yönetimi, Çin hükumetinin Uygur soykırım politikasına yardım ettiği gerekçesiyle, 5 Çinli şirkete yeni ticaret kısıtlamaları getirdiğini duyurdu.

ABD Ticaret Bakanlığı 29 Mart 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, şirketlerin Çin'in Uygur halkı ve diğer Müslüman grupların üyelerine karşı baskı, toplu keyfi gözaltı ve yüksek teknolojili gözetleme politikası ile yürütülen insan hakları ihlalleri ve suistimallere karıştığını bildirdi.

Çin hükumeti, Doğu Türkistan’da başta Uygur Türkleri olmak üzere diğer Türk topluluklarına yönelik büyük bir baskı ve asimilasyon politikası uyguluyor. Bölgeyi tamamen kontrol altına almayı ve halkı asimile etmeyi amaçlayan bu politika kapsamında İslam dini ve Türk kültürünün ögeleri bölgeden silinmeye çalışılıyor. Buna ek olarak Çin yönetiminin bölgede açtığı toplama kamplarında, sayısı 3 milyonu aşkın Uygur Türkünün tutulduğu tahmin ediliyor.

YASAK GETİRİLEN ŞİRKETLER

ABD'nin ticaret yasağı getirdiği şirketler, Luopu Haishi Dingxin Electronic Technology Co, Moyu Haishi Electronic Technology Co, Pishan Haishi Yong'an Electronic Technology Co, Urumqi Haishi Xin'an Electronic Technology Co ve Çinli güvenlik kamerası üreticisi Hikvision olduğu bildirildi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.