SON DAKİKA
Hava Durumu

Ankara'da "Kuzey Makedonya'dan Ressamlar Sergisi" açıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı ve TÜRKSOY'un 30. yılına atıfla düzenlenen "TÜRKSOY Ressamlar Buluşması" programı kapsamında "Kuzey Makedonya'dan Ressamlar Sergisi"nin açılışı gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2023 23:15
Haber Güncellenme Tarihi: 13.12.2023 00:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ankara'da "Kuzey Makedonya'dan Ressamlar Sergisi" açıldı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) 30. yılına ithafen düzenlenen "TÜRKSOY Ressamlar Buluşması" programı kapsamında "Kuzey Makedonya'dan Ressamlar Sergisi", Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde düzenlenen törenle açıldı.

Sergi, 12-26 Aralık 2023 tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Özden'in ev sahipliğinde düzenlenen açılışa, Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf, Kuzey Makedonya'nın Ankara Büyükelçisi Jovan Manasijevski, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Mahmut Çevik ve Ankara'da görev yapan çok sayıda diplomatik misyon temsilcisi iştirak etti.

Etkinlikte konuşan Yusuf, TÜRKSOY'un, Türk dünyasında "kültürel işbirliğinin, kültürel dayanışmanın, kültürel birikimin" tanıtılmasında projeler geliştiren bir kurum olduğunu ifade etti.

Sanatın insanları bir araya getirme gücüne vurgu yapan Yusuf, "Biz birbirimizi tanıdıkça birbirimizi seveceğiz, birbirimizi sevdikçe de birlikte üreteceğiz." şeklinde konuştu.

Büyükelçi Manasijevski ise katılımları sebebiyle misafirlere teşekkür ederek etkinliğin ortaklarından biri olmalarından dolayı memnuniyetlerini dile getirdi.

Gelecek aylarda Türkiye'deki diğer şehirlerde de sergi açmak istediklerini kaydeden Manasijevski, ülkesindeki Türk sanatçıların çalışmalarının önemine dikkati çekti.

Manasijevski ayrıca, "Ülkemizde çok uluslu ve çok dinli olarak bir arada varlığımızdan gurur duyuyoruz, Türk toplumu da bu ortak yaşamın önemli bir parçasıdır." dedi.

TİKA Başkan Yardımcısı Çevik de kurumunun Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerine yapılan kalkınma yardımları ve kalkınma projeleri üzerine çalıştığını söyledi.

TİKA'nın, Balkanlar'da 11 ofisiyle faaliyet gösterdiğini belirten Çevik, TİKA'nın faaliyetlerinin çoğunluğunu kültürel projelerin oluşturduğunun altını çizdi.

Etkinlik, karşılıklı hediye takdimi ve müzik dinletisiyle sona erdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.