SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan'da bir toplu mezarlık daha ortaya çıktı!

Azerbaycan'da işgalci Ermeni birliklerin 1992'de işlediği Hocalı Soykırımı'nın izleri gün yüzüne çıkarıldı.Ermeni Beglaryan Raşid Aramayisi'nin yargılanma esnasındaki ifadesinin ardından işaret ettiği bölgeden 8'den fazla Azerbaycanlı sivilin toplu mezarı ortaya çıkarıldı.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2024 14:20
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 15:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan'da bir toplu mezarlık daha ortaya çıktı!

Azerbaycan, 19 Eylül 2023'te başlattığı Antiterör Operasyonu'nun ardından Ermeni işgali altındaki topraklarını yeniden kontrol altına aldı. İşgalci Ermeni güçlerinin 1992'de Karabağ'da işlediği Hocalı Soykırımı'ndaki dehşetin yüzünü gösterildi. Katliamın izleri, 9 Şubat'ta Esgeran'da bir kez daha ortaya çıktı.

ESKERAN'DA TOPLU MEZARLAR ORTAYA ÇIKARILDI

Azerbaycan Cumhuriyeti Esir ve Kayıp Vatandaşlar ile Rehineler Devlet Komisyonu, Eskeran'da toplu mezarların ortaya çıkarıldığını duyurdu. Azerbaycan basın servisi APA'nın haberine göre Devlet Komisyonu toplu mezarlar hakkında bilgi verdi. Hocalı kentinde insanlık suçu işleyen ve 2. Karabağ Savaşı'ndan sonra yargılanan Beglaryan Raşid Aramayisi'nin de aralarında bulunduğu Ermeni birliklerin, Azerbayacan Türkü sivilleri Eskeran Kalesi çevresine gömdükleri tespit edildi.

8'DEN FAZLA KİŞİ TOPLU MEZARDAN ÇIKARILDI

Toplu mezarlar hakkında bilgi veren Devlet Komisyonu 8'den fazla kişinin çıkarıldığını ve kemiklerinin tespit edilmesinin ardından mezarlığa gömüldüğünü bildirdi. Açıklamada, Raşid Aramayisi'nin yargılanma esnasında verdiği bilginin ardından bölgede arama çalışmalarının yapıldığı ifade edildi. Ayrıca bölgede kazı çalışmalarının devam ettiği dile getirildi.

ARAMAYİSİ'NİN İFADESİNDEN SONRA BÖLGEDE KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

"İfadenin yerinde doğrulanması sırasında adı geçen kişi, 26 Şubat 1992 tarihinde çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan 200'e yakın sivilin yasadışı Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından pusuya düşürüldüğünü ve otomatik silahlarla ateş edilerek öldürüldüğünü belirtti. Kendisi, Eskeran Kalesi yakınındaki bölgede, merhumun şahsi eşyalarının yağmalanmasının ardından cesetlerin o bölgeye gömüldüğünü belirterek, suç teşkil eden fiillerin işlendiği yerleri açıkça gösterdiğini söyledi.

Geçtiğimiz yılın kasım ayında Devlet Tutuklular ve Kayıp Vatandaşlar Komisyonunun çalışma grubu, ilgili kurumlardan uzmanların katılımıyla Rashid Beglaryan'ın işaret ettiği alanda arama ve kazı çalışmalarına başlamıştı. Olumsuz hava koşulları kazı çalışmalarına geçici olarak ara verilmesine neden olsa da daha sonra Eskeran Kalesi çevresinde arama ve kazı çalışmalarına yeniden başlandı ve kazı çalışmaları sırasında içinde 8'den fazla kişinin cesedinin bulunduğu toplu mezar ortaya çıkarıldı. Hocalı soykırımı sırasında öldürülen vatandaşlar toprağa verildi. Bölgede arama, kazı ve kazı çalışmaları devam ediyor."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.