SON DAKİKA
Hava Durumu

#Hocalı Katliamı

QHA - Kırım Haber Ajansı - Hocalı Katliamı haberleri, son dakika gelişmeleri, detaylı bilgiler ve tüm gelişmeler, Hocalı Katliamı haber sayfasında canlı gelişmelerle ulaşabilirsiniz.

Kimliği tespit edilen 7 Hocalı kurbanı bugün defnedildi Haber

Kimliği tespit edilen 7 Hocalı kurbanı bugün defnedildi

Ermeni işgalcilerin 1992'de Azerbaycan'ın Hocalı kentinde işlediği katliamın kan donduran sonuçları yeniden gün yüzüne çıktı. Hocalı Katliamı'nda şehit düşen ve toplu mezarlarda kimliği tespit edilen Azerbaycan Türkleri defnediliyor.  KİMLİĞİ TESPİT EDİLEN 7 KİŞİ HOCALI ŞEHİTLER HIYABI'NA DEFNEDİLDİ Hocalı kentinde yürütülen altyapı çalışmaları kapsamında kimliği tespit edilen 7 kişi, yeni açılan Hocalı Şehitler Hıyabı'na defnedildi. Şehitler için Berde şehrinde cenaze töreni düzenlendi. 1 Nisan 2024 tarihinde düzenlenen törene kurbanların yakınları, devlet yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Ardından şehitler, konvoy eşliğinde Hocalı'ya götürüldü. HOCALI KATLİAMI Ermeni güçlerinin 1991 yılının sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahip, 2 bin 605 aile ile toplam 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir kasabaydı. Aralık 1991’de Karabağ’ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermenilerin bir sonraki hedefi Hocalı oldu. Hocalı’nın etrafındaki bütün köy ve yolları işgal eden Ermeniler, kasabanın diğer illerle karayolu bağlantısını kesti. Hocalı’nın diğer bölgelerle tek bağlantısı olan helikopter ulaşımı, 28 Ocak 1992’de Şuşa Ağdam seferini yapan helikopterin Ermeniler tarafından vurulmasıyla ortadan kalktı. Bu olayda çoğunluğu kadın ve çocuk 44 sivil hayatını kaybetti. Ocak 1992’den itibaren elektrik verilmeyen Hocalı’nın savunması sadece hafif silahlara sahip yerel savunma güçleri ve az sayıdaki milli ordu askerinden ibaretti. Hocalı’ya 25 Şubat 1992’den itibaren üç koldan saldırıya başlayan Ermeniler, Sovyet Kızıl Ordusunun 366. Motorize Alayının bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyecek “Hocalı Soykırımı” yaşandı. Resmi verilere göre, Hocalı Katliamı’nda savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Vahşi soykırımdan 487 kişi ağır yaralı kurtuldu. Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150’sinden bugüne kadar haber alınamadı

Aynı acı farklı coğrafya: Hocalı Soykırımı Bosna Hersek'te anıldı Haber

Aynı acı farklı coğrafya: Hocalı Soykırımı Bosna Hersek'te anıldı

Azerbaycan'da Ermeni güçlerinin 26 Şubat 1992'de işlediği insanlık suçu Hocalı Soykırımı, aynı acıyı Sırplar tarafından yaşayan Bosna Hersek'te anıldı. Başkent Saraybosna'nın Dobrinja bölgesindeki Azerbaycan Dostluk Parkı'nda 26 Şubat 2024 tarihinde anma töreni düzenlendi. HOCALI SOYKIRIMI ŞEHİTLERİ DUALARLA ANILDI Hocalı Soykırımı şehitlerinin anıldığı etkinliğe; Azerbaycan’ın Saraybosna Büyükelçisi Vilayat Guliyev ile Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Türkiye’nin Saraybosna Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Güvenç, Türk Maarif Vakfı öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. Anma töreninde parktaki anıta karanfil ve çelenk bırakıldı. Ardından Din Hizmetleri Müşaviri Güvenç Hocalı Soykırımı'nda şehit olanların ruhuna dua okudu. Azerbaycan Büyükelçisi Guliyev Anadolu Ajansına (AA) verdiği demeçte, "İnsanlar artık Hocalı’ya dönüyor. Azerbaycan halkının özlemi 32 sene sürdü ve amacımıza ulaştık. Bizim için ‘keder günü’ olarak bilinen Hocalı, bugün artık hasretin giderildiği kavuşma gününe çevrildi" ifadelerini kullandı. Ayrıca Guliyev, Srebrenitsa Katliamı'nda hayatını kaybedenlerle birlikte tüm şehitlere Allah'tan rahmet diledi.  ERMENİLERİN İŞLEDİĞİ İNSANLIK SUÇU: HOCALI SOYKIRIMI Sovyet Kızıl Ordusunun 366. Motorize Alayının güdümündeki Ermeni kuvvetleri, 1992 yılında 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı şehrinde yaşayan Azerbaycan Türklerine yönelik soykırım başlattı. Ermeniler, 25 Şubat 1992 gecesinden itibaren 936 Km2 alana sahip, 2 bin 605 aile ile toplam 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir Hocalı kasabasına üç koldan saldırdı. Saldırıdan sonraki gün, hafızalardan yıllarca silinmeyecek görüntüler ortaya çıktı. Hocalı kuşatmasından kaçamayan Azerbaycan Türkleri yakın tarihin gördüğü en acımasız, en vahşi zulmüne maruz kaldı. ÇOK SAYIDA SAVUNMASIZ SİVİL KATLEDİLDİ Resmi verilere göre, Hocalı Katliamı’nda savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Vahşi soykırımdan 487 kişi ağır yaralı kurtuldu. Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150’sinden bugüne kadar haber alınamadı. AKILALMAZ İŞKENCE VE ERMENİ VAHŞETİ Eski Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Hocalı Katliamındaki birliklerin başındaki iki komutandan biriydi. Katil Sarkisyan, “Biz bunu Azerbaycanlılara şaka yapmadığımızı göstermek amacıyla ibret olsun diye yaptık” itirafında bulundu. Ermeni doktor Zori Balayan, katliamda pencereye çivilediği 13 yaşındaki bir kız çocuğu üzerinde akıl almaz işkenceyle vahşi bir deney gerçekleştirdi. SORUMLULARI HALEN CEZALANDIRILMADI BM İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 2, 3, 5, 9 ve 17. Maddelerini ihlal eden “Hocalı Soykırımı’nın sorumluları” ise halen cezalandırılmadı. İnsanlık tarihinin kara lekesi Hocalı Soykırımının 32. Yıldönümünde, soykırımın kurbanları Azerbaycan’ın dört bir yanında anılacak. Cumhurbaşkanı Aliyev’in de katılacağı resmi anma törenleri gerçekleştirilecek.

Hocalı Soykırımı Ukrayna'da unutulmadı: Azerbaycanlıların ruhlarına yemek dağıtıldı Haber

Hocalı Soykırımı Ukrayna'da unutulmadı: Azerbaycanlıların ruhlarına yemek dağıtıldı

Ermeni işgal güçlerinin, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne yönelik olarak işlediği insanlık suçlarından biri olan Hocalı Soykırımı'nın 32. yıldönümü kaydediliyor. Azerbaycan'ın Kıyiv Büyükelçiliği; 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan Türkü'nün hayatını kaybettiği katliamı andı. UKRAYNA'DA, HOCALI SOYKIRIMINDA HAYATINI KAYBEDEN AZERBAYCANLILARIN RUHLARINA DUA OKUNDU   Büyükelçilik, Ukrayna'daki en büyük camisi olan Er-Rahma Camisi'nde soykırımda şehit düşen Azerbaycan Türklerinin ruhlarına yemek dağıtıldı. Başkent Kıyiv'deki camide Azerbaycan Türkleri için ruhlarına dua okundu.  Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümü ilə əlaqədar Kiyevdə yerləşən Ukraynanın ən böyük məsçidi sayılan “Ar-Raxman” məsçidində ehsan süfrəsi təşkil edilmiş, Xocalı soyqırımı qurbanlarının ruhuna dualar edilmişdir. Allah rəhmət eləsin! pic.twitter.com/1DzFpwDGIT — Seymur Mardaliyev (@SMardaliyev) February 26, 2024 HOCALI SOYKIRIMININI 32. YILDÖNÜMÜ Ermeni güçlerinin 1991 yılının sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahip, 2 bin 605 aile ile toplam 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir kasabaydı. Aralık 1991’de Karabağ’ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermenilerin bir sonraki hedefi Hocalı oldu. Hocalı’nın etrafındaki bütün köy ve yolları işgal eden Ermeniler, kasabanın diğer illerle karayolu bağlantısını kesti. Hocalı’nın diğer bölgelerle tek bağlantısı olan helikopter ulaşımı, 28 Ocak 1992’de Şuşa Ağdam seferini yapan helikopterin Ermeniler tarafından vurulmasıyla ortadan kalktı. Bu olayda çoğunluğu kadın ve çocuk 44 sivil hayatını kaybetti. Ocak 1992’den itibaren elektrik verilm"eyen Hocalı’nın savunması sadece hafif silahlara sahip yerel savunma güçleri ve az sayıdaki milli ordu askerinden ibaretti. Hocalı’ya 25 Şubat 1992’den itibaren üç koldan saldırıya başlayan Ermeniler, Sovyet Kızıl Ordusunun 366. Motorize Alayının bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyecek “Hocalı Soykırımı” yaşandı. Resmi verilere göre, Hocalı Katliamı’nda savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Vahşi soykırımdan 487 kişi ağır yaralı kurtuldu. Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150’sinden bugüne kadar haber alınamadı.

Azerbaycan'da bir toplu mezarlık daha ortaya çıktı! Haber

Azerbaycan'da bir toplu mezarlık daha ortaya çıktı!

Azerbaycan, 19 Eylül 2023'te başlattığı Antiterör Operasyonu'nun ardından Ermeni işgali altındaki topraklarını yeniden kontrol altına aldı. İşgalci Ermeni güçlerinin 1992'de Karabağ'da işlediği Hocalı Soykırımı'ndaki dehşetin yüzünü gösterildi. Katliamın izleri, 9 Şubat'ta Esgeran'da bir kez daha ortaya çıktı. ESKERAN'DA TOPLU MEZARLAR ORTAYA ÇIKARILDI Azerbaycan Cumhuriyeti Esir ve Kayıp Vatandaşlar ile Rehineler Devlet Komisyonu, Eskeran'da toplu mezarların ortaya çıkarıldığını duyurdu. Azerbaycan basın servisi APA'nın haberine göre Devlet Komisyonu toplu mezarlar hakkında bilgi verdi. Hocalı kentinde insanlık suçu işleyen ve 2. Karabağ Savaşı'ndan sonra yargılanan Beglaryan Raşid Aramayisi'nin de aralarında bulunduğu Ermeni birliklerin, Azerbayacan Türkü sivilleri Eskeran Kalesi çevresine gömdükleri tespit edildi. 8'DEN FAZLA KİŞİ TOPLU MEZARDAN ÇIKARILDI Toplu mezarlar hakkında bilgi veren Devlet Komisyonu 8'den fazla kişinin çıkarıldığını ve kemiklerinin tespit edilmesinin ardından mezarlığa gömüldüğünü bildirdi. Açıklamada, Raşid Aramayisi'nin yargılanma esnasında verdiği bilginin ardından bölgede arama çalışmalarının yapıldığı ifade edildi. Ayrıca bölgede kazı çalışmalarının devam ettiği dile getirildi. ARAMAYİSİ'NİN İFADESİNDEN SONRA BÖLGEDE KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLADI Açıklamanın tamamı şu şekilde: "İfadenin yerinde doğrulanması sırasında adı geçen kişi, 26 Şubat 1992 tarihinde çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan 200'e yakın sivilin yasadışı Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından pusuya düşürüldüğünü ve otomatik silahlarla ateş edilerek öldürüldüğünü belirtti. Kendisi, Eskeran Kalesi yakınındaki bölgede, merhumun şahsi eşyalarının yağmalanmasının ardından cesetlerin o bölgeye gömüldüğünü belirterek, suç teşkil eden fiillerin işlendiği yerleri açıkça gösterdiğini söyledi. Geçtiğimiz yılın kasım ayında Devlet Tutuklular ve Kayıp Vatandaşlar Komisyonunun çalışma grubu, ilgili kurumlardan uzmanların katılımıyla Rashid Beglaryan'ın işaret ettiği alanda arama ve kazı çalışmalarına başlamıştı. Olumsuz hava koşulları kazı çalışmalarına geçici olarak ara verilmesine neden olsa da daha sonra Eskeran Kalesi çevresinde arama ve kazı çalışmalarına yeniden başlandı ve kazı çalışmaları sırasında içinde 8'den fazla kişinin cesedinin bulunduğu toplu mezar ortaya çıkarıldı. Hocalı soykırımı sırasında öldürülen vatandaşlar toprağa verildi. Bölgede arama, kazı ve kazı çalışmaları devam ediyor."

Hocalı Katliamı'na katılan Ermeni katil, 32 yıl sonra yakalandı! Haber

Hocalı Katliamı'na katılan Ermeni katil, 32 yıl sonra yakalandı!

1. Karabağ Savaşı'nda Türkleri kadın, çocuk, yaşlı, yaralı ve esir asker demeden katleden ve "Hocalı Kasabı” olarak bilinen 68 yaşındaki Vagif Haçaturyan'ın 32 yıl sonra yakalandığı öğrenildi. Azerbaycan Başsavcılığı, Ermeni katil Haçaturyan'ın, Uluslararası Kızılhaç Komitesi aracılığıyla tedavi adı altında Ermenistan'a geçiş yaparken Azerbaycan sınır muhafızları tarafından Laçın sınır kontrol noktasında gözaltına alındığını bildirdi. KIZILHAÇ EKİBİ İLE HASTALAR ARASINA KARIŞMAK İSTEDİ! Yıllardan beri her yerde aranan katliam faili Haçaturyan'ın, hasta ve tedavi olmaya giden kişiler arasına karışarak, BM Kızıl Haç Ekibi ile Ermenistan’a geçmek istediği öğrenildi. Ermeni katil Haçaturyan'ın, Laçin Koridoru’ndan, Ermenistan’a geçmek isterken, Azerbaycan Devlet Sınır Servisi askeri personeli tarafından yakalanması ile ilgili olarak, Azerbaycan İçişleri Bakanlığı bir açıklama yaptı. Açıklamada, ”Hocalı'da suç işleyen bir Ermeni gözaltına alındı'' ifadeleri kullanıldı. SOYKIRIM VE HALKI ZORLA YERİNDEN ETME SUÇU Bakanlık Haçaturyan hakkında, 2013'te soykırım ve halkı zorla yerinden etme suçlarıyla gıyabi tutuklama kararı bulunduğunu açıkladı. Bakanlık ayrıca, "Şu anda diğer sanıkların ceza davasında adalete teslim edilmesi için gerekli operasyonel-soruşturma tedbirleri devam ediyor" ifadelerine yer verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.