SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan'ın Kerki köyü 34 yıldır Ermeni işgali altında

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin Sederek ilçesinin yerleşim yerlerinden Kerki köyü, 18 Ocak 1990 tarihinden bu yana Ermeni işgali altında bulunuyor.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2024 11:35
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 11:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan'ın Kerki köyü 34 yıldır Ermeni işgali altında

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'nin Sederek ilçesinin yerleşim yerlerinden Kerki köyünün işgalinin üzerinden tam 34 yıl geçti.

ERMENİSTAN İADEYİ GERÇEKLEŞTİRMİYOR

Ermeniler, 20 Ocak trajedisinin arifesinde Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti'ne saldırılar düzenliyordu.

Böylece 14 Aralık 1989'da Ermeniler Kerki, Sederek, Gunnut ve Havuş köylerine yoğun ateş açtı. 15 Ocak 1990'dan itibaren saldırılar daha da yoğunlaştı.

Güçlü direnişe rağmen 18 Ocak'ta Kerki köyü, SSCB Savunma Bakanlığına bağlı 7. Ordunun yardımıyla Ermeniler tarafından işgal edildi. Muharrem Seyidov, Etibar Ehmedov, Muhammed Memmedov, Abbasali Nazaraliyev ve İdris Memmedov, Kerki ve Sederek'in savunması için yapılan savaşlarda kahramanca savaşarak şehit düştü.

Olayın canlı tanıklarına göre köy, o gün sabah saat 04.00'ten akşama kadar yoğun ateş altında kaldı. 30 kadar Kerkili, Şerur İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı 3 çalışanla birlikte 2 binden fazla silahlı Ermeni'ye karşı mücadele etse de cephanelerinin bitmesi nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kaldılar.

İşgalden sonra Ermeni hükûmeti köye Tigranaşen adını verdi. Daha sonra Kengerli ilçesine köyün yerinden edilmiş nüfusunun yerleşimi için yeni bir köy inşa edildi.

Kerki köyünün Ermeniler tarafından işgal edilmesinin temel nedeni ise, buranın sözde Ermeni devleti toprakları ile çevrili olması.

Nahçıvan'ın Kerki köyünün yanı sıra Gazah bölgesinde 7 köy de şu anda Ermenistan'ın işgali altında. İkinci Karabağ Savaşı'nın ardından Gazah ve Kerki'ye bağlı 7 köyün Azerbaycan'a teslim edilmesi gerekse de Ermenistan iadeyi gerçekleştirmiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.