SON DAKİKA
Hava Durumu

Azerbaycan topraklarının yüzde 76'sında kuraklık riski var

Dünya genelindeki kuraklık Azerbaycan'ı da vurdu. Ülke topraklarının yüzde 76 oranındaki bölümünün kuraklık riski taşıdığı bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 09.04.2024 14:20
Haber Güncellenme Tarihi: 09.04.2024 18:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Azerbaycan topraklarının yüzde 76'sında kuraklık riski var

Dünya genelinde yaşanan yağış oranlarındaki düşüş ve aşırı sıcaklık, Azerbaycan'ı da vurdu. Ülke topraklarının yüzde 76'ında kuraklık riski taşıdığı bildirildi. Bu sorun hem bitkisel hem de hayvancılıkla uğraşan çiftliklerde ciddi hasara yol açtı. 

AZERBAYCAN'DA 100 BİN HEKTARLIK ALANDA TAHIL MAHSULÜ YOK OLDU

Azerbaycan Tarım Bakanlığının 9 Nisan 2024 tarihinde açıkladığı bilgilere göre, kuraklık ülkedeki gıda güvenliği riskini de artırıyor. 2022 yılında meydana gelen şiddetli kuraklık nedeniyle Azerbaycan'da yaklaşık 100 bin hektarlık alanda tahıl mahsulünün yok olduğunu duyuran Bakanlık, bunun ülkede tahıl ve ekili arazinin yaklaşık yüzde 10'unu oluşturduğunu bildirdi

AZERBAYCAN'IN BUĞDAYDA KENDİNE YETERLİLİK DÜZEYİ %62'DEN %57'YE DÜŞTÜ

Ayrıca yaşanan kuraklıklardan dolayı Azerbaycan'ın buğdayda kendine yeterlilik düzeyi %62'den %57'ye düştüğünü belirten Bakanlık, buğday ithalatına harcanan fonların yaklaşık 100 milyon dolar artarak 437 milyon dolara ulaştığını kaydetti.

 AZERBAYCAN'IN YALNIZCA %24'ÜNDE KURAKLIK RİSKİ BULUNMUYOR

Azerbaycan merkezli bir uydu operatörü ve Kafkasya bölgesinin ilk uydu operatörü Azerkosmos'un 9 Nisan 2024 tarihinde yayımladığı ve uydu görüntülerine dayanılarak yapılan gözlemler, ülkede kuraklık riskinin oldukça yüksek olduğunu gösteriyor. Yayımlanan rapora göre Azerbaycan topraklarının yalnızca %24'ünde kuraklık riski bulunmuyor. Bu nedenle ülke topraklarının dörtte üçü kuraklık riskiyle karşı karşıya.

AZERBAYCAN 18'İNCİ SIRADA YER ALIYOR

Azerkosmos hesaplamalarına göre Azerbaycan topraklarının yüzde 15'inde kuraklık riski çok yüksek, yüzde 8'inde yüksek risk, yüzde 28'inde orta risk, yüzde 25'inde ise düşük risk bulunuyor. Azerbaycan, Uluslararası Doğal Kaynaklar Enstitüsünün hazırladığı ve küresel iklim değişikliğiyle ilgili listede 18'inci sırada yer alıyor. Bu listede 2040 yılında kuraklık riski yüksek olan 33 ülkenin adı yer alıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.