SON DAKİKA
Hava Durumu

Batı Trakya Milli Direniş Günü İzmit'te yankı bulacak

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından 28 Ocak 2024'te İzmit'te anma etkinliği düzenlenecek.

Haber Giriş Tarihi: 25.01.2024 15:58
Haber Güncellenme Tarihi: 25.01.2024 15:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Batı Trakya Milli Direniş Günü İzmit'te yankı bulacak

Batı Trakya Türklerinin Milli Direniş Günü nedeniyle 28 Ocak 2024 tarihinde Kocaeli'nin İzmit ilçesinde anma etkinliği gerçekleştirilecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen anma etkinliğinde, 29 Ocak Olayları olarak da bilinen Toplumsal Dayanışma ve Mlli Direniş Günü yankı bulacak. 

İZMİT'TE ANMA ETKİNLİĞİ İCRA EDİLECEK

Saat 10.00'da İzmit Antik Kapı Restoranı'nda başlayan etkinlik, Milli Kimlik Direniş Anıtı'na yapılan kortej yürüyüşü ile devam edecek. Anme etkinliğine İskeçe Seçilmiş Müftüsü Mustafa Trampa katılacak. Yürüyüşün ardından anıta karanfil bırakılacak ve basın açıklaması yapılacak. 

İzmit’te 29 Ocaklar için etkinlik düzenlenecek

BATI TRAKYA MİLLİ DİRENİŞ GÜNÜ

Lozan Anlaşması ile azınlık hakları kazanan Batı Trakya Türkleri, Yunan makamları tarafından insan hakları ihlallerine maruz kalıyor. Yunanistan 4 Kasım 1988'de içinde "Türk" ibaresi geçen Batı Trakya Öğretmenler Birliği ve Gümülcine Türk Gençler Birliğini kapatarak bölgede gerginliğe neden oldu. Türk birliklerin kapılarını kapatan Yunanistan'a karşı direniş gösteren onbinler, 29 Ocak 1988 ve 1990'da yürüyüş yaptı. Ancak haklarını arayan Batı Trakya Türkleri, Yunan polisleri tarafından darp edildi. 300'ün üzerinde dükkana saldıran Yunan polisler aynı zamanda Türklere şiddet uygulayrak olayları bastırmaya çalıştı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.