SON DAKİKA
Hava Durumu

BP, Azerbaycan'da en büyük petrol araştırmasını başlattı

Azerbaycan'ın Azer-Çırak-Güneşli (ACG) petrol sahasındaki üretimin azalması sonrasında dünyanın önde gelen petrol şirketi BP, üretimi en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan, küresel olarak şimdiye kadarki en büyük sismik araştırma programını başlattı.

Haber Giriş Tarihi: 01.02.2024 12:50
Haber Güncellenme Tarihi: 01.02.2024 15:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
BP, Azerbaycan'da en büyük petrol araştırmasını başlattı

Azerbaycan'ın Azer-Çırak-Güneşli (ACG) petrol sahasındaki üretimin azalmasıyla karşı karşıya kalan dünyanın önde gelen petrol şirketi BP, üretimi en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan, küresel olarak şimdiye kadarki en büyük sismik araştırma programını başlattı. 

370 MİLYON DOLAR MALİYETLİ ARAŞTIRMA

23 Ocak'ta başlatılan yeni araştırma, 5 yıl içinde 370 milyon dolara mâl olacak ve 740 kilometrekarelik bir alanı kapsayacak. Araştırma, ACG sahasındaki iki ana rezervuar olan Balahanı ve Fasila petrol rezervlerine odaklanacak.

Araştırma, alt yüklenici Caspian Geo LLC tarafından Murovdağ ve Guba adlı iki özel gemi kullanılarak, 4D sismik araştırma adı verilen bir araştırma tekniği kullanılarak gerçekleştirilecek.

BP'nin Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye bölgesindeki yer altı operasyonlarından sorumlu Başkan Yardımcısı Roşni Moosay, "Bu geniş ölçekli sismik edinimi taahhüt ederek rezervuarın mimarisine ilişkin kapsamlı bir anlayış elde etmeyi hedefliyoruz" dedi. Moosay, "Bu program için kullanılacak en güncel 4D teknolojisinin, rezervuar hakkında daha derinlemesine veriler elde etmemize olanak tanıyacağını ve gelecekteki kuyu sürprizlerini en aza indirmenin yollarını belirlememize ve önümüzdeki on yıllarda saha iyileştirmesini en üst düzeye çıkarmamıza yardımcı olacağını umuyoruz" açıklamasını yaptı.

Moosay, genel olarak sismik araştırmaların yeni petrol ve gaz rezervlerini tespit etmek için kullanıldığını ancak mevcut çalışmada BP'nin amacının yeni rezervleri tespit etmek değil, yalnızca mevcut rezervleri daha iyi analiz etmeye yardımcı olmak olduğunu vurguladı.

ACG petrol sahasında üretim 1997 yılında başladı ve 2010 yılında günde yaklaşık 835 bin varil ile zirveye ulaştı. O tarihten bu yana ise üretim önemli ölçüde düştü. BP, en son paylaştıkları sonuçlar çerçevesinde geçen yılın üçüncü çeyreğinde üretimin bir önceki yıla göre yüzde 11 düşüşle günde ortalama yalnızca 368 bin varil olduğunu bildirdi.

Bu azalma, sahayı işleten BP'nin yanı sıra, gelirlerinin yüzde 90'ından fazlasını petrol ve gaz satışından elde edilen gelirlere dayanan Azerbaycan'ın kazançlarında da ciddi bir düşüş anlamına geliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.