SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin'in keyfi olarak tutukladığı Türk vatandaşları için BM kararı!

Doğu Türkistan'da tutuklu bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye'deki akrabalarının BMİHK Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu’na yaptığı başvuru sonuç verdi.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 09:42
Haber Güncellenme Tarihi: 15.03.2024 04:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin'in keyfi olarak tutukladığı Türk vatandaşları için BM kararı!

Çin'in işgal ettiği Doğu Türkistan'daki Türk toplumuna yönelik baskısı ve asimilasyon politikası her geçen gün artarak devam ediyor. Yurt dışındaki Uygur Türkleri de Çin'in soykırım politikalarını ifşa etmeye ve anavatanlarındaki akrabalarının izini sürmeye devam ediyor. Bu kapsamda, Doğu Türkistan'da tutuklu bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye'deki akrabalarının Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (BMİHK) Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu’na yaptığı başvuru sonuç verdi. BM'den Çin'e, keyfi tutulan Uygurların serbest bırakılması gerektiği yönünde karar çıktı.

TÜRK VATANDAŞI AKRABALARININ SERBEST BIRAKILMASI ÇAĞRISI

Çin Toplama kamplarında keyfi olarak tutuklu bulunan Türk vatandaşlarına yönelik BM'den gelen karar sonrası, İstanbul'da yaşayan yakınları ve avukatları Zeytinburnu Kazlıçeşme Kültür Merkezi Akdeniz Salonu'nda basın açıklamasında bulundu. Basın toplantısında konuşan mağdur yakınları, toplama kapmalarında bulunan Türk vatandaşı akrabalarının serbest bırakılması çağrısında bulundu.

"TÜRK VATANDAŞI OLANLAR DA DAHİL OLMAK ÜZERE BİR GRUP MAĞDURUN DOSYASI DAHA KARARA BAĞLANMIŞTIR"

Avukat Gülden Sönmez konuya ilişkin yaptığı açıklamasında, "Türkiye’de yaşayan müvekkillerimiz adına onların kamplarda tutulan aileleri için yapmış olduğumuz başvurularda çok önemli bilgi, belge, rapor ve delillere yer verilmiştir. Alınan kararlar neticesinde Çin, kaybettirdiği kişiler ile ilgili ilk defa savunmalar yapmak zorunda kalmaktadır. Başvurularımızdan, aralarında Türk vatandaşı olanlar da dahil olmak üzere bir grup mağdurun dosyası daha karara bağlanmıştır. Halemaimaiti Yiliyasi, Abudureheman Kuerwanjiang, Mevlude Hilal ve Paliden Yasheng ile ilgili UNHRC WGAD tarafından yayınlanan 77/2023 sayılı karar, Çin Halk Cumhuriyeti’nin sistematik ve ağır ihlaller yaptığına hükmetti" ifadelerini kullandı. 

Resim

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.