SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin'in kültür soykırımına karşı Uygur Türklerinin Doppa Bayramı

Uygur Türklerinin, Çin yönetiminin kültürel soykırım politikasına karşı kültür, medeniyet ve milli değerlerini koruma direnişinin sembolü Doppa Bayramı her sene 5 Mayıs'ta kutlanıyor.

Haber Giriş Tarihi: 05.05.2023 14:41
Haber Güncellenme Tarihi: 05.05.2023 17:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin'in kültür soykırımına karşı Uygur Türklerinin Doppa Bayramı

Uygur Türkleri her yıl 5 Mayıs'ta milli kimliğinin, zengin kültürünün ve Çin yönetiminin kültürel soykırımına karşı direnişinin sembolü haline getirdiği Doppa (Kalpa) Bayramı'nı kutluyor. Uygur Türklerinin geleneksel başlığı olan Doppa'nın, Çin yönetimi tarafından (tehlike olarak addedildiğinden) kamu alanlarında yasaklandığı biliniyor. Ayrıca 5 Mayıs Doppa Bayramı, Uygur Türklerinin kültürüne, milli kimliğine olan saygı, sevgisinin ve Çin işgaline, asimilasyon politikasına karşı yılmaz bir ruhun tezahü olarak yaşatılıyor.

KÜLTÜREL SOYKIRIMA KARŞI DİRENİŞİN SEMBOLÜ: DOPPA BAYRAMI

Doppaların üzerinde insanlığın doğumunu ve ölümünü hatırlatan nakışların yanı sıra Doğu Türkistan'ın geleneksel motiflerine yer veriliyor. Çin hükumeti tarafından "Uygur Türklerinin milli değerleri ve kılık kıyafetleri tehlike" olarak görüldüğünden Doppa kullanımının kamu ve resmi dairelerde, okullarda yasaklanmasına ilişkin birçok tedbir bulunuyor. 

Doppa, Doğu Türkistan’da Çin'in kültürel asimilasyon politikarına karşı Uygur Türklerinin direnişinin sembolü olarak bilindiği için bir yandan da 5 Mayıs, tüm Uygur Tükleri arasında "sistematik baskıya meydan okuma günü" olarak da kaydediliyor.

ÇEŞİTLİ RENKLERİN BİR ARAYA GELDİĞİ DOPPA

Doppa genellikle yuvarlak şekilde, el emeği ve işlemeli bir şapkadır. Farklı renklerin bir arada olduğu Doppa üzerinde yeşil, kırmızı, beyaz ve mavi renkler barındırır. Doppa; Uygur Türkleri, Kırım ve Kazan Tatarları, Özbekler, Tacikler tarafından kullanılmaktadır. Doppaların üzerinde insanlığın doğumunu ve ölümünü hatırlatan nakışların yanı sıra Doğu Türkistan'ın geleneksel motiflerine yer veriliyor.

Dünyanın çeşitli devletlerinde yaşayan Uygur diasporası da Doppalarıyla sosyal medya paylaşımlarında bulunarak soydaşlarının yalnız olmadığını, baskılara karşı birlikte karşı koyduklarını gösteriyor. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.