SON DAKİKA
Hava Durumu

Çin, Uygur Türkü kadınlara zorla kürtaj uyguluyor!

Uygur Hareketi Başkanı Ruşen Abbas, Uygur Türkü kadınların zorla Çinli erkeklerle evlendirildiğini ve zorla kürtaja maruz kaldığını bildirdi.

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2023 10:51
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2023 11:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Çin, Uygur Türkü kadınlara zorla kürtaj uyguluyor!

Uygur Hareketi Başkanı Ruşen Abbas, Tayvan ve Japonya'da düzenlenen Çin'in Uygur Türklerine uyguladığı soykırım politikaları ile ilgili düzenlenen programlara katıldı. Abbas, Uygur Türkü kadınların zorla Çinli erkeklerle evlendirildiğini ve zorla kürtaja maruz kaldığını bildirdi. Abbas ayrıca BM'ye çağrıda bulunarak "Uygur soykırımını durdurmak için harekete geçmeliler" ifadelerini kullandı.

ÇİN'İN DOĞU TÜRKİSTAN'DAKİ SOYKIRIM SUÇLARI

Çin’in soykırım suçları hakkında değerlendirme yapan Abbas, Pekin yönetiminin Doğu Türkistan'da işlediği suçları 5 madde ile sıraladı.

1. Uygur kadınlarını Han Çinli erkeklerle evlenmeye zorlamak
2. Uygur Türklerinin kültürü ve dini değerlerinin yasaklamalar ile bastırmak
3. Uygur nüfusunu kontrol ve zamana yayarak sayılarını azaltarak yok etmek
4. Doğu Türkistan’da yaşayan Uygur Türkleri, Kazak Türkleri ve Kırgız Türkleri başta olmak üzere diğer tüm Müslüman Türk milletlere fiziksel ve kültürel olarak asimile ederek yok etmek
5. Diğer etnik soykırıma yönelik politikaları

UYGUR TÜRKÜ KADINLAR EVLERİNDE GÖZETLENİYOR!

Abbas, Çin Komünist Partili (ÇKP) 1 milyondan fazla etnik Çinli memurun, Doğu Türkistan’da Uygur Türkü kadınları kontrol etmek için görevlendirildiğini bildirdi. Hamile olan Uygur kadınların cinsel istismara uğradığını ya da zorla kısırlaştırıldığını belirtti.

Ruşen Abbas, "Milyonlarca Uygur Türkü çocuğu toplama kampları ya da yatılı okullara yerleştirilerek Uygur kültürünü inkar eden ve birer Çinli olduklarını itiraf eden kişilere dönüştürülüyor. BM başta tüm dünya ülkeleri Çin Komünst Partisi yönetiminin insan onuru, demokrasi, hak ve özgürlüklere açtığı topyekun savaşına karşı koymalı ve Uygur soykırımını durdurmak için harekete geçmelidir" ifadelerini kullandı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.