SON DAKİKA
Hava Durumu

Dışişleri Bakanı Fidan: Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki barış anlaşmasının tamamlanmasını bekliyoruz

Bakü'de bugün bir araya gelen Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 14.12.2023 16:33
Haber Güncellenme Tarihi: 14.12.2023 16:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Dışişleri Bakanı Fidan: Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki barış anlaşmasının tamamlanmasını bekliyoruz

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan diplomatik temaslarda bulunmak üzere 13 Aralık tarihinde Azerbaycan’a gitti. Bakan Fidan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmesinin ardından mevkidaşı Ceyhun Bayramov ile bir araya geldi. Dışişleri bakanları görüşme sonrası ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

FİDAN: ERMENİSTAN’IN AZERBAYCAN İLE YAPTIĞI BARIŞ ANLAŞMASININ TAMAMLANMASINI BEKLİYORUZ

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile yaptığı ortak basın toplantısında Ermenistan ile ilişkileri ele aldı. Fidan, "Ermenistan ile normalleşme konusunda önümüzde herhangi bir engel görmüyoruz. Ermenistan'ın Azerbaycan ile yaptığı barış anlaşmasının tamamlanmasını bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Bölgede barışın, refahın ve kalkınmanın gerekliliğine dikkat çeken Fidan, “Çatışmaya gerek olmadığını düşünüyoruz. Bundan sonra barışı destekliyoruz. İki ülke arasındaki toplantıları destekliyoruz. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesiyle Türkiye de normalleşmeyi sağlayacaktır” dedi. İsrail-Filistin çatışmasına da değinen Fidan “ABD'nin BM Güvenlik Konseyinin (Filistinle ilgili) alacağı kararlara daha fazla engel olmamasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ortak basın toplantısında bölgede barış ve istikrarın sağlanması konusunda Azerbaycan ve Türkiye'nin aynı konumda olduğunu belirtti. Ermeni tarafının da aynı yönde adım atacağını düşündüklerini de dile getirdi. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.