SON DAKİKA
Hava Durumu

Doğu Türkistan'da 5.5 büyüklüğünde deprem

Doğu Türkistan'ın en büyük kenti olan Kaşgar ve Aksu kenti sınırında bu sabah 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremin ardından can ve mal kaybına ilişkin veri paylaşılmadı.

Haber Giriş Tarihi: 20.12.2023 13:28
Haber Güncellenme Tarihi: 20.12.2023 13:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Doğu Türkistan'da 5.5 büyüklüğünde deprem

Çin'de dün 6.2 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından bugün Doğu Türkistan'da da deprem meydana geldi. Çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği deprem felaketinin ardından 20 Aralık 2023 tarihinde Doğu Türkistan da sarsıntı yaşandı. 

KAŞGAR VE AKSU KENTİ SINIRINDA 5.5 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Çin merkezli ŞinHua Haber Ajansının aktardığına göre Doğu Türkistan'ın Kaşgar ve Aksu kenti sınırında bu sabah 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Çin kaynağı, depremin ardından can ve mal kaybına ilişkin herhangi bir veri paylaşmadı. 

DOĞU TÜRKİSTAN'DAN HABER ALINAMIYOR

Şi Cinping yönetimindeki Çin Komünist Partisi (ÇKP) rejimi, Doğu Türkistan'da yaşayan Uygur Türklerini toplama kampına mahkum ederken, bölgeyi dünyadaki iletişimden tamamen koparıyor. 24 Kasım 2022 tarihinde Doğu Türkistan'ın ikinci büyük şehri olan Ürümçi'de sözde Kovid-19 salgını bahanesiyle Uygur Türklerinin yaşadığı konutların kapılarını dışarıdan kapatan Çin hükûmeti, meydana gelen yangın nedeniyle 100'ün üzerinde can kaybı yaşanmasına neden olmuştu. Ayrıca itfaiye, şiddetli bir şekilde yayılan yangına geç müdahalede bulunurken, bölgeye ilişkin doğru veriler paylaşılmamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.