SON DAKİKA
Hava Durumu

Ermenilerden, Azerbaycan'ın işgal altındaki köylerine yasa dışı gezi!

Ermenistan tarafından işgal altında tutulan Yukarı Eskipara köyüne bir Ermeni dernek, gezi düzenlemeyi planladıklarını açıkladı. Azerbaycan'ın işgal edilmiş köylerinde faaliyet gösteren yasadışı "Savaş Kardeşliği" derneği, bölgesel bir gezinin gerçekleşeceğini açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 10.03.2024 11:45
Haber Güncellenme Tarihi: 10.03.2024 12:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ermenilerden, Azerbaycan'ın işgal altındaki köylerine yasa dışı gezi!

Ermenistan'da bölgesel barışa yönelik sürece darbe vuracak bir olay daha yaşandı. Ermenistan tarafından işgal altında tutulan Yukarı Eskipara köyüne bir Ermeni dernek, gezi düzenlemeyi planladıklarını açıkladı. Azerbaycan'ın işgal edilmiş köylerinde faaliyet gösteren yasadışı "Savaş Kardeşliği" derneği, bölgesel bir gezinin gerçekleşeceğini açıkladı. Gezinin amacının güya Yukarı Eskipara'nın güzel doğasını, tarihi ve kültürel yerlerini tanımak olduğu iddia edildi.

Bölgede yasa dışı faaliyet yürüten Savaş Kardeşliği oluşumu tarafından yapılan açıklamada, "17 Mart'ta Yukarı Eskipara köyünde buluşacağız" ifadeleri kullanıldı. Yasa dışı Savaş Kardeşliği oluşumu, Ermeni vatandaşlarının her bölgeye özgürce hareket etme hakkına sahip olduğunu göstermeyi amaçladıklarını vurguladı.

KÖYLER, 1990'DAN BERİ İŞGAL ALTINDA

Azerbaycan'ın Gazah bölgesine bağlı 7 köyü (Sofulu, Barhudarlı, Baganis Ayrım, Gızıl Hacılı, Yukarı Eskipara, Aşağı Eskipara ve Heyrimli) 1990'dan bu yana Ermeni işgali altında. Azerbaycan topraklarına bu tür gezi düzenlenmesi yasa dışı olarak kabul edilmektedir.

Bir süre önce Yukarı Eskipara köyüne giren Avetis Avetisyan ve "Savaş Kardeşliği" örgütü üyesi Henrik Mkrtçyan gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Ermeni kaynakları, söz konusu köye girmelerinin yasak olduğunu ve köyün Azerbaycan'a teslim edileceğinin söylendiğini yazdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.