SON DAKİKA
Hava Durumu

Ersin Tatar: 1958 Direnişi ile İngiliz’e ve Rum’a teslim olmayacağımızı dünyaya gösterdik

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, 27-28 Ocak 1958 Direnişi'nin 66. yıl dönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, "27-28 Ocak direnişine katılan ve destek veren tüm halkımızı bir kez daha şükranla yad ederim" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 26.01.2024 22:13
Haber Güncellenme Tarihi: 26.01.2024 22:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Ersin Tatar: 1958 Direnişi ile İngiliz’e ve Rum’a teslim olmayacağımızı dünyaya gösterdik

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, İngiliz sömürge idaresinin orantısız güç kullanarak Lefkoşa’da 5, Mağusa’da 2 olmak üzere 7 kişinin şehit olmasına ve çok sayıda kişinin yaralanmasına neden olduğu olayların 66. yıldönümü dolayısıyla yazılı açıklamada bulundu.

"KIBRIS TÜRKÜ ÖZGÜRLÜĞÜ VE GÜVENLİĞİ İÇİN HER TÜRLÜ ÖZVERİYE HAZIRDIR"

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın KKTC Cumhurbaşkanlığı resmî internet sayfasında yer alan mesajında şu ifadelere yer verildi:

"27-28 Ocak Direnişi, Kıbrıs Türkü’nün Kıbrıs’ta kendi millî ve dini kimliği ile özgürce, kendi kendini yöneterek yaşamak istediğini gösteren bir kalkışma olması bakımından büyük önem arzetmektedir.

Bu direnişle ne İngiliz’e ne de Rum’a teslim olunmayacağı, şehitler vermek pahasına dünyaya gösterilmiştir.

Rum-Yunan ikilisinin Enosis hayali İngiliz sömürge idaresinden beridir bugün halen sürmektedir. Dünyaya söylenen yalanlar ve dünyanın Kıbrıs Türklerine uyguladığı insanlık dışı uygulamaların temelinde de bu hayal yatmaktadır.

Kıbrıs Türkü dün olduğu gibi bugün de özgürlüğü ve güvenliği için her türlü özveriye hazırdır.

Onursal direnişin yıldönümü olan bu günde tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anar, 27-28 Ocak direnişine katılan ve destek veren tüm halkımızı bir kez daha şükranla yad ederim.”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.