SON DAKİKA
Hava Durumu

Fergana'da kritik görüşme: Türk devletleri istihbarat başkanları bir araya geldi

Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın İstihbarat Başkanları Özbekistan'ın Fergana şehrinde bir araya geldi.

Haber Giriş Tarihi: 07.05.2024 10:54
Haber Güncellenme Tarihi: 07.05.2024 12:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Fergana'da kritik görüşme: Türk devletleri istihbarat başkanları bir araya geldi

Türk devletleri arasındaki ilişkiler son yıllarda artarak devam ediyor. Bu kapsamda Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan'ın İstihbarat Başkanları Özbekistan'ın Fergana şehrinde bir araya geldi. Özbekistan Devlet Güvenlik Teşkilatı tarafından 7 Nisan 2024 tarihinde yapılan açıklamada, Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Güvenlik Teşkilatı Başkanı Abdusalam Azizov, Kırgızistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Kamçibek Taşiyev ve Tacikistan Cumhuriyeti Ulusal Güvenlik Servisi Başkanı Saymo'min Yatimov'un ülkeler arasındaki istihabarat çalışmalarını görüşmek üzere bir araya geldiği bildirildi.

ÜÇ DEVLETİN ORTAK İSTİHBARAT ÇALIŞMALARI

Öte yandan toplantıya ilişkin yapılan açıklamada, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan istihbarat başkanlarının bölgesel güvenlin sağlanmasına ilişkin tüm sorunları açık ve güvenilir bir şekilde tartıştıkları kaydedildi. Toplantıda ayrıca terörle mücadele, aşırıcılık, yasadışı uyuşturucu madde kaçakçılığı, yasadışı göç, kaçakçılık ve sınır ötesi tehditler gibi çeşitli alanlarda işbirliğinin durumunun ve beklentilerinin masaya yatırıldığı bildirildi.

ARALARINDAKİ SINIR ANLAŞMAZLIĞI ÇÖZÜLÜYOR

Taraflar ayrıca sınır ötesi işbirliğinin ve iyi komşuluk ilişkilerinin geliştirilmesi için uygun koşulların yaratılması konularına da değindi. Toplantıda Kırgızistan ile Tacikistan arasındaki devlet sınırlarının belirlenmesine ilişkin gündem konusu ve Özbekistan ile Kırgızistan arasındaki sınırların çizilmesi konuları yapıcı bir şekilde tartışıldı. Müzakerelerin sonunda Kırgızistan ve Tacikistan hükumetlerarası komisyonu üyelerine sınırın geri kalan kısımlarını koordine etmeleri ve ilgili taraflarla ikili bir anlaşma hazırlayıp imzalamaları konusunda net talimatlar verildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.