SON DAKİKA
Hava Durumu

Güney Azerbaycan Türkü Nergiz Mehemmedi’den İran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini boykot çağrısı

İran’da tutuklu bulunan Güney Azerbaycan Türkü aktivist ve 2023 Nobel Barış Ödülü sahibi Nergiz Mehemmedi, İran'da yapılması planlanan 14. dönem cumhurbaşkanlığı seçiminin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 23.06.2024 17:06
Haber Güncellenme Tarihi: 23.06.2024 22:12
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Güney Azerbaycan Türkü Nergiz Mehemmedi’den İran'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimini boykot çağrısı

İran’ın başkenti Tahran’da yer alan Evin Hapishanesi'nde tutuklu bulunan Güney Azerbaycan Türkü aktivist ve 2023 Nobel Barış Ödülü sahibi Nergiz Mehemmedi bir mektup yazdı.

Mehemmedi, yazdığı mektupta İran'da yapılması planlanan 14. dönem cumhurbaşkanlığı seçiminin boykot edilmesi çağrısında bulundu.

“BEN MEŞRU OLMAYAN SEÇİMLERE KATILMAYACAĞIM”

İran tarafından alıkonulan Azerbaycan Türkü aktivist ve 2023 Nobel Barış Ödülü sahibi Nergiz Mehemmedi, "İktidarı korumanın tek yolu olarak baskı, terör ve şiddeti meşru gören rejim, seçim yaparak demokrasiyi ve halkın haklarını korumayı amaçlamıyor, sadece iktidar ile tiranlığı birleştirmek istiyor. Ben meşru olmayan seçimlere katılmayacağım." dedi.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ'NE LAYIK GÖRÜLEN NERGİZ MEHEMMEDİ KİMDİR?

Nergiz Mehemmedi, 21 Nisan 1972'de Güney Azerbaycan'ın Zencan şehrinde dünyaya geldi. Tanınmış bir gazeteci ve insan hakları savunucusu olan Mehemmedi, İran'da çeşitli medya kuruluşlarında çalıştı. 2022 yılının eylül ayında İran'da başlayan protestoların ilk ve aktif katılımcılarından biriydi. Nergiz Mehemmedi, 16 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Nargiz Mehemmedi, Sınır Tanımayan Gazeteciler organizasyonunun 2022 yılı Cesaret Ödülü'ne layık görüldü. 2023 yılının ocak ayında Olof Palme Ödülü'nü aldı.

Öte yandan, 3 Mayıs 2023 tarihinde tutuklu gazeteciler Nergiz Mehemmedi,, Nilufer Hamidi ve İlahe Mehemmedi, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünün (UNESCO) Guillermo Cano Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü'ne layık görülmüştü.

İRAN'DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ NE ZAMAN?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopter, 19 Mayıs 2024 tarihinde İran'ın kuzeybatısındaki dağlık bölgeye düşmüştü ve Türk İHA'sı Akıncı tarafından yeri tespit edilerek öldüğü doğrulanmıştı. Bunun üzerine ülkede OHAL ilan edildi. Ülkenin Ruhani Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hameney, ülkenin üst düzey bürokratlarını toplayarak, Reisi'nin yerine geçici olarak İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir'i getirmişti.

İran resmî ajansı IRNA’nın haberine göre, geçici Cumhurbaşkanı Muhammed Muhbir ise 20 Mayıs 2024 tarihinde, Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf ve Yargı erki başkanlığını yürüten Gulam Hüseyin Muhsin Ejei ile Cumhurbaşkanlığı seçimi tarihinin belirlenmesine ilişkin üçlü toplantı yapmıştı.

İRAN'DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ 28 HAZİRAN’DA

Toplantıdan sonra açıkama yapan Muhbir, İran'da Cumhurbaşkanlığı seçiminin 28 Haziran 2024’te yapılacağını duyurmuştu. Seçim tanıtım çalışmaları  12 Haziran'dan 27 Haziran sabahına kadar yürütülecek.

6 adayın yarışacağı seçimlerde muhafazakarları Muhammed Bakır Kalibaf, Said Celili, Emir Hüseyin Kadızadehaşimi, Ali Rıza Zakani ve Mustafa Purmuhammedi temsil ederken reformist kanattan sadece Mesud Pezeşkiyan yer alıyor.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.