SON DAKİKA
Hava Durumu

Güney Kore Cumhurbaşkanı Türkmenistan'da farklı alanlarda anlaşma imzaladı

Resmi ziyeret kapsamında Türkmenistan'a gelen Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Seok-yol, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov ile farklı alanlarda birden fazla anlaşma imzaladı.

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2024 08:26
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2024 11:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Güney Kore Cumhurbaşkanı Türkmenistan'da farklı alanlarda anlaşma imzaladı

Güney Kore Cumhurbaşkanı Yoon Seok-yol, 10 Haziran 2024 tarihinde resmi ziyaret için Türkmenistan'ın başkenti Akşabat'a geldi. Cumhurbaşkanı Yoon Seok-yol Akşabat Uluslararası Havalimanında devlet yetkilleri tarafından karşılandı. 

İKİ LİDER DEVLET SARAYINDA BİR ARAYA GELDİ

Resmi karşılama töreninin ardından, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov Devlet Sarayında Cumhurbaşkanı Yoon Seok-yol ile bir araya geldi. İki lider, heyetler arası ve baş başa görüşmeler gerçekleştirdi. Daha sonra iki ülke arasında enerji, sağlık, yatırım ve ulaştırma alanlarında anlaşma imzalandı.

Güney Kore Cumhurbaşkanı'nın bugün Türkmenistan'a gelmesi bekleniyor

Türkmenistan Devlet Haber Ajansı'nın 11 Haziran 2024 tarihinde aktardığına göre, genişletilmiş formattaki toplantının ardından ikili anlaşma paketinin imza töreni gerçekleştirildi. Törende ise şu alanlarda anlaşma imzalandı:

President Yoon Suk Yeol and Turkmen President Serdar Berdimuhamedow talk during their summit in Ashgabat, Turkmenistan on June 10. Yonhap

- Devlet Kuruluşu Türkmenhimiýa (Türkmen Kimya) ile Hyundai Engineering Co., Ltd. Şirketi Arasında iş birliği Anlaşması.

- Kiyanlı'daki polimer tesisinin başarılı bir şekilde devreye alınması ve istikrarlı bir şekilde çalışması için gerekli tedbirlerin uygulanmasını amaçlayan anlaşma.

- Devlet Kuruluşu Türkmengaz ile Hyundai Engineering Co. Ltd. şirketi arasındaki iş birliğine ilişkin çerçeve anlaşma.

- Galkınış gaz sahasının IV. aşamasındaki kuyuların ve 10 milyar metreküp kapasiteli ticari gaz arıtma tesislerinin tasarımını, inşasını ve satın alınmasını öngören anlaşma.

Sağlık alanında Mutabakat Zaptı;

- Türkmenistan Sağlık ve İlaç Sanayi Bakanlığı Acil Ambulans Merkezi ile Güney Kore Kyungpook Üniversitesi Chilgok Hastanesi arasında;

-Türkmenistan Sağlık ve İlaç Sanayi Bakanlığı Bilimsel ve Klinik Onkoloji Merkezi ile Güney Kore Kyungpook Üniversitesi Chilgok Hastanesi arasında.

Diğer alanlardaki işbirliği anlaşmaları:

- Aşkabat Valiliği ile Kore Cumhuriyeti Arazi, Altyapı ve Ulaştırma Bakanlığı arasında enerji altyapısı ve yeni şehirlerin geliştirilmesi alanında;

- Türkmenistan Dış Ekonomik İşler Bankası, Kore İhracat-İthalat Bankası ve Kore Ticaret Sigorta Kurumu arasında;

- Türkmenistan Hükümeti ile Güney Kore Hükümeti arasında ortak işbirliği komisyonunun faaliyetlerine yardım sağlanması konusunda;

- Türkmenistan Hükümeti ile Güney Kore Hükümeti arasında ticaret ve yatırımın teşvik edilmesine yönelik bir çerçeve oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldı.

Güney Kore Cumhurbaşkanı'nın Türkmenistan'a resmi ziyaretinin ardından iki cumhurbaşkanı da Ortak Açıklama'yı imzaladı.

Daha önce Kore Cumhurbaşkanı Yoon Seok-yol'un 10-15 Haziran 2024 tarihlerinde Türkmenistan, Kazakistan ve Özbekistan'a resmi ziyarette bulunacağı bildirilmişti. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.