SON DAKİKA
Hava Durumu

Hocalı'da soykırımın izleri: İnsan kemikleri bulundu

Ermeni işgal güçlerinin elinden kurtarılan Hocalı kentindeki Malıbeyli köyünde yapılan bir inşaat çalışması esnasında insan kemikleri bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 09.05.2024 16:45
Haber Güncellenme Tarihi: 09.05.2024 17:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hocalı'da soykırımın izleri: İnsan kemikleri bulundu

Ermeni işgal güçlerinin, Azerbaycan Türklerinin varlığını yok etmek için başlattığı 1. Karabağ Savaşı'nda işlediği korkunç katliamların başında gelen Hocalı Soykırımı'nın izi hafızalardan silinmiyor. 2. Karabağ Savaşı'nda elde edilen zaferinin ardından işgalden kurtarılan Hocalı'da toplu mezarlar bir kez daha gün yüzüne çıktı.

MALIBEYLİ KÖYÜNDE İNSAN KEMİKLERİ BULUNDU

Başsavcılık Basın Servisi, 8 Mayıs 2024 tarihinde Hocalı kentindeki Malıbeyli köyünde yapılan inşaat çalışması sırasında insan kemiklerinin bulunduğunu bildirdi. Hocalı Bölge Savcılığı konuyla ilgili olarak soruşturma başlatıldığını duyurdu. Kemiklerin, insanlık suçu işleyen Ermeni işgal güçlerinin katlettiği Azerbaycan Türklerine ait olduğunu düşünülüyor.

ERMENİLERİN İNSANLIK SUÇU: HOCALI SOYKIRIMI

Sovyet Kızıl Ordusunun 366. Motorize Alayının güdümündeki Ermeni kuvvetleri, 1992 yılında 25 Şubat’ı 26 Şubat’a bağlayan gece, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı şehrinde yaşayan Azerbaycan Türklerine yönelik soykırım başlattı. Ermeniler, 25 Şubat 1992 gecesinden itibaren 936 Km2 alana sahip, 2 bin 605 aile ile toplam 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir Hocalı kasabasına üç koldan saldırdı. Saldırıdan sonraki gün, hafızalardan yıllarca silinmeyecek görüntüler ortaya çıktı. Hocalı kuşatmasından kaçamayan Azerbaycan Türkleri yakın tarihin gördüğü en acımasız, en vahşi zulmüne maruz kaldı.

ÇOK SAYIDA SAVUNMASIZ SİVİL KATLEDİLDİ

Resmî verilere göre, Hocalı Soykırımı’nda savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Vahşi soykırımdan 487 kişi ağır yaralı kurtuldu. Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150’sinden bugüne kadar haber alınamadı.

AKILALMAZ İŞKENCE VE ERMENİ VAHŞETİ

Eski Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sarkisyan, Hocalı Soykırımı'ndaki birliklerin başındaki iki komutandan biriydi. Katil Sarkisyan, “Biz bunu Azerbaycanlılara şaka yapmadığımızı göstermek amacıyla ibret olsun diye yaptık” itirafında bulundu. Ermeni doktor Zori Balayan, katliamda pencereye çivilediği 13 yaşındaki bir kız çocuğu üzerinde akıl almaz işkenceyle vahşi bir deney gerçekleştirdi.

HOCALI SOYKIRIMI

Ermeni güçlerinin 1991 yılının sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahip, 2 bin 605 aile ile toplam 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir kasabaydı.

Aralık 1991’de Hocalı’nın etrafındaki bütün köy ve yolları işgal eden Ermeniler, kasabanın diğer illerle karayolu bağlantısını kesti. Hocalı’nın diğer bölgelerle tek bağlantısı olan helikopter ulaşımı, 28 Ocak 1992’de Şuşa Ağdam seferini yapan helikopterin Ermeniler tarafından vurulmasıyla ortadan kalktı. Bu olayda çoğunluğu kadın ve çocuk 44 sivil hayatını kaybetti.

Ocak 1992’den itibaren elektrik verilmeyen Hocalı’nın savunması sadece hafif silahlara sahip yerel savunma güçleri ve az sayıdaki millî ordu askerinden ibaretti. Hocalı’ya 25 Şubat 1992’den itibaren üç koldan saldırıya başlayan Ermeniler, Sovyet Kızıl Ordusunun 366. Motorize Alayının bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyecek “Hocalı Soykırımı” yaşandı.

Resmî verilere göre, Hocalı Soykırımı'nda savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Vahşi soykırımdan 487 kişi ağır yaralı kurtuldu. Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150’sinden bugüne kadar haber alınamadı

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.