SON DAKİKA
Hava Durumu

Hocalı Soykırımı Ukrayna'da unutulmadı: Azerbaycanlıların ruhlarına yemek dağıtıldı

Azerbaycan'ın Kıyiv Büyükelçiliği 32. yılında Hocalı Soykırımı'nda hayatını kaybeden Azerbaycanlıların ruhlarına yemek dağıttı ve dua okudu.

Haber Giriş Tarihi: 26.02.2024 17:20
Haber Güncellenme Tarihi: 26.02.2024 17:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hocalı Soykırımı Ukrayna'da unutulmadı: Azerbaycanlıların ruhlarına yemek dağıtıldı

Ermeni işgal güçlerinin, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne yönelik olarak işlediği insanlık suçlarından biri olan Hocalı Soykırımı'nın 32. yıldönümü kaydediliyor. Azerbaycan'ın Kıyiv Büyükelçiliği; 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan Türkü'nün hayatını kaybettiği katliamı andı.

UKRAYNA'DA, HOCALI SOYKIRIMINDA HAYATINI KAYBEDEN AZERBAYCANLILARIN RUHLARINA DUA OKUNDU  

Büyükelçilik, Ukrayna'daki en büyük camisi olan Er-Rahma Camisi'nde soykırımda şehit düşen Azerbaycan Türklerinin ruhlarına yemek dağıtıldı. Başkent Kıyiv'deki camide Azerbaycan Türkleri için ruhlarına dua okundu. 

HOCALI SOYKIRIMININI 32. YILDÖNÜMÜ

Ermeni güçlerinin 1991 yılının sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahip, 2 bin 605 aile ile toplam 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir kasabaydı. Aralık 1991’de Karabağ’ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermenilerin bir sonraki hedefi Hocalı oldu.

Hocalı’nın etrafındaki bütün köy ve yolları işgal eden Ermeniler, kasabanın diğer illerle karayolu bağlantısını kesti. Hocalı’nın diğer bölgelerle tek bağlantısı olan helikopter ulaşımı, 28 Ocak 1992’de Şuşa Ağdam seferini yapan helikopterin Ermeniler tarafından vurulmasıyla ortadan kalktı. Bu olayda çoğunluğu kadın ve çocuk 44 sivil hayatını kaybetti.Ocak 1992’den itibaren elektrik verilm"eyen Hocalı’nın savunması sadece hafif silahlara sahip yerel savunma güçleri ve az sayıdaki milli ordu askerinden ibaretti. Hocalı’ya 25 Şubat 1992’den itibaren üç koldan saldırıya başlayan Ermeniler, Sovyet Kızıl Ordusunun 366. Motorize Alayının bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyecek “Hocalı Soykırımı” yaşandı.

Resmi verilere göre, Hocalı Katliamı’nda savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Vahşi soykırımdan 487 kişi ağır yaralı kurtuldu. Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150’sinden bugüne kadar haber alınamadı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.