SON DAKİKA
Hava Durumu

İlham Aliyev: Azerbaycan Avrupa Birliği'ne üye olmak istemiyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan'ın dış politika anlayışında Avrupa Birliği'ne üye olmak hususunda bir hedef olmadığını söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 06.12.2023 18:32
Haber Güncellenme Tarihi: 06.12.2023 20:25
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İlham Aliyev: Azerbaycan Avrupa Birliği'ne üye olmak istemiyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Karabağ: 30 Yıl Sonra Vatana Dönüş" forumunda, "Azerbaycan dış politika anlayışında Avrupa Birliği'ne üye olmayı hedeflememektedir. Bu çok pragmatik bir yaklaşım çünkü asla kabul edilmeyeceğiz. Bunun nedeni açıktır" dedi.

Aliyev, "Sanal dünyada değil, gerçek dünyada yaşıyoruz. Yani Azerbaycan orada kabul edilmiyorsa neden bu kapıyı çalalım ve sahibini neden rahatsız edelim? Aynı zamanda neden bir bakıma kendimizden utanalım ki? Biz buna talip değiliz, iş birliği kurmanın ve ilişkileri geliştirmenin bir yolunu bulduk" dedi.

ALİYEV: AVRUPA BİRLİĞİ BİZİM ANA TİCARET ODAĞIMIZDIR

Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan'ın Avrupa Birliği ve Avrupa Komisyonu ile çok iyi ve yakın ilişkilere sahip olduğunu belirterek, "Avrupa Birliği bizim ana ticaret ortağımızdır. Dış ticaret ciromuzun yaklaşık yüzde 50'si Avrupa Birliği'ne düşüyor” dedi.

Aliyev, Azerbaycan'ın Avrupa Birliği'nin dokuz üyesiyle stratejik ortaklık konusunda protokoller kabul ettiğini hatırlatarak, "Bu, Avrupa Birliği'nin üçte biri. Bu da hem devletler düzeyinde hem de örgütler düzeyinde ilişkilerimizin çok iyi olduğunu gösteriyor. Şahsen ben ve Azerbaycan, Charles Michel'in Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki anlaşmazlığın sona erdirilmesine yönelik çabalarını her zaman destekledik. Brüksel'de bir dizi toplantı düzenlendi. Şimdi olası yeni bir toplantıyı tartışıyoruz" açıklamasını yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.