SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'den Rusya'ya sert eleştiri!

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Avrasya Ekonomik Birliği Forumu'nda Rusya'yı sert dille eleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 26.05.2023 12:21
Haber Güncellenme Tarihi: 26.05.2023 12:56
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev'den Rusya'ya sert eleştiri!

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 25 Mayıs 2023 tarihinde Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Avrasya Ekonomik Birliği Forumu'nda, Avrasya Ekonomik Birliğine ve Rusya'ya yönelik eleştirilerini dile getirdi. Tokayev, Rusya ile Belarus arasındaki yakınlaşmayı ciddi bir sorun olarak nitelendirdi. Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, 2015’te yapılan anlaşma sonucunda belirlenen Avrasya Ekonomik Birliği ilkelerinin ihlal edildiğini beyan etti.

TOKAYEV: SORUNLAR ÇÖZÜLMELİ

Tokayev yaptığı konuşmada, "Kazakistan, 2015 anlaşması temelinde entegrasyona, yani altyapıya ayrımcı olmayan erişim, adil rekabet, eşitlik ve ulusal hakların gözetilmesi gibi dört özgürlüğün ve temel ilkelerin uygulanmasına tamamen bağlı” dedi. Bu ilkelerin ihlal edildiğini açıkça belirten Tokayev, "Bence şu anda, düzenli olarak ortaya çıkan çok sayıda karşılıklı engel ve kısıtlama gerçeğini saklamanın zamanı ve yeri değil. Durumun dramatize edilmesinden yana değilim ama sorunlar çözülmeli" dedi.

TOKAYEV: AVRASYA EKONOMİK BİRLİĞİ İÇİNDEKİ ENTEGRASYON, EKONOMİK NİTELİKTEDİR

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Avrasya Ekonomik Birliği çerçevesinde gerçekleşecek entegrasyonun sınırlarını da açıkladı. Tokayev, bu sınırların iktisadi sınırlar olacağını ifade ederken, "Bizim için Avrasya Ekonomik Birliği içindeki entegrasyon, 2015 anlaşmasında da belirtildiği gibi öncelikle ekonomik niteliktedir. Stratejide belirtilen diğer alanların elbette var olma hakkı vardır ancak bunlara ekonomi açısından bakılmalıdır" ifadelerini kullandı.

KAZAKİSTAN CUMHURBAŞKANI, RUSYA-BELARUS İLİŞKİSİNİ ELEŞTİRDİ

Kazakistan Cumhurbaşkanı Tokayev, Rusya ile Belarus arasındaki ortaklığı sert dille eleştirdi. Rusya ile Belarus arasındaki ilişkiyi, “İki Ülke-Tek Devlet” düsturuna benzeten Tokayev; “Nükleer silahları bile ortak” ifadesini kullandı. Koşullara dikkat çeken Kazakistan Cumhurbaşkanı, “Bu koşullarda nasıl çalışacağımızı hesaba katmamız gerek” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.