SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan’da 40'tan fazla yabancı katılımlı proje hayata geçirilecek

Kazakistan, yabancı yatırımcı çekmek için çalışmalarını sürdürüyor. Kazakistan'da bu yıl 40'tan fazla yabancı katılımlı projenin hayata geçirileceği kaydedildi.

Haber Giriş Tarihi: 13.03.2024 18:00
Haber Güncellenme Tarihi: 13.03.2024 17:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan’da 40'tan fazla yabancı katılımlı proje hayata geçirilecek

Kazakistan Cumhuriyeti Başbakanı Oljas Bektenov, “Kazakh Invest” Ulusal Şirketi'nin yönetim kurulu toplantısına başkanlık etti. Toplantıda şirketin mevcut ve planlanan faaliyetleri değerlendirildi.

Toplantıda Kazakh Invest şirketi tarafından hali hazırda yaklaşık 27,3 milyar değerinde 200 projenin desteklendiği kaydedildi. Yabancı yatırımlardan birinin de Amerikan şirketinin Astana'daki tıbbi ekipman üretimine yönelik girişimi olacağı açıklandı. Ayrıca bu cihazlar diğer ülkelere de ihraç edilecek.

HEDEF 450 MİLYAR

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, ekonomi hacmini 2029 yılına kadar 450 milyara çıkarmayı ve en az 150 milyar yabancı yatırımın ülkeye çekilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Kazakh Invest şirketi, tahılın işlenmesi, plastik türlerinin üretimi, petrol ve gaz ekipmanlarının yerelleştirilmesi kapsamında çeşitli alanlarda yatırım çekmeye devam edecek.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.