SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye ve Kazakistan dışişleri bakanları görüştü

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, mevkidaşı Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Nurtleu ile görüştü.

Haber Giriş Tarihi: 01.03.2024 10:57
Haber Güncellenme Tarihi: 01.03.2024 12:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türkiye ve Kazakistan dışişleri bakanları görüştü

1-3 Mart'ta gerçekleşecek 3. Antalya Diplomasi Forumu öncesinde, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, mevkidaşı Kazakistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Murat Nurtleu ile 29 Şubat tarihinde bir araya geldi. İki ülke arasındaki savunma sanayi, eğitim ve kültür alanlarında iş birliğinin geliştirilmesi için atılacak adımlar ele alındı.

10 MİLYAR DOLARLIK TİCARET  HACMİ HEDEFİ GEÇİLDİ

Fidan ve Nurtleu arasında yapılan görüşmede geçen yıl iki ülke arasındaki 10 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefinin geçildiğine işaret edildi. Bakanlar, ticaret, enerji ve ulaştırma alanlarındaki projeleri değerlendirdi.

Görüşmede tarafların, bölgesel konuları detaylı bir şekilde konuştuğu kaydedildi. Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) kapsamında daha fazla iş birliği yapılabilecek alanlar da gündeme geldi.

TÜRKİYE VE KAZAKİSTAN UZAY ALANINDA İŞ BİRLİĞİNE HAZIRLANIYOR

Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, 1 Şubat 2023 tarihinde bir görüşme gerçekleştirmişti. Büyükelçi Sapiyev'in Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını ziyaretinde önemli konular ele alınmıştı. Türkiye'nin ilk astronotunun uzay uçuşu ve bilimsel misyonu hakkında bilgi veren Bakan Kacır, uzay programları alanında hem ikili hem de Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) çerçevesinde ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini kaydetmişti. Kacır ayrıca, ilk Türk astronotun Kazak olduğunu vurgulayarak Kazakistan'ın uzay araştırmalarındaki zengin deneyiminin altını çizmişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.