SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan'ın Türkistan bölgesinde sel felaketi

Kazakistan'ın Türkistan bölgesinde toplamda 15 yerleşim yerini sel bastı. Çok sayıda, vatandaşın mahsur kaldığı bölgede tahliyeler başladı.

Haber Giriş Tarihi: 03.02.2023 15:30
Haber Güncellenme Tarihi: 03.02.2023 15:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan'ın Türkistan bölgesinde sel felaketi

Kazakistan'ın Türkistan şehrini sel bastı. Kazakistan Devlet Acil Durumlar Bakanlığı 03 Şubat 2023 tarihi cuma sabahı konuyla ilgili, "Acil servisin yardımlarıyla Karnak’ın Kentau köyü ile Sauran, Baydibek ilçelerinin su basan bahçelerinden 111’i çocuk 204 kişi tahliye edildi, 201 küçükbaş hayvan güvenli bir yere götürüldü. Tahliye için Halkın geçici olarak barınması için yerel yürütme organları Sauran ilçesinde dört tahliye noktası hazırladı" açıklaması yapıldı.

BÖLGEYE ÇOK SAYIDA EKİPMAN SEVK EDİLDİ

Bölgede evlerin su basmasını önlemek için yollara kum torbaları atıldığı bildirildi. Bölgeye 430’dan fazla kişinin sevk edildiği 70'ten fazla parça ekipman ve 43 motor pompası seferber edildiği belirtildi. Bakanlık, 200’den fazla kişinin güvenli bir yere taşındığını duyurdu.

Kazak yetkililer, “Şu anda Baidibek ilçesinde Şayan ve Şakpak, Sauran ilçesinde Şaga, Sozak ilçesinde Şolakkorgan köyleri ve Arys kentinde olmak üzere 5 mahallede su yönlendirme çalışmaları yapılıyor” açıklamasını yaptı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.