SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan ve Türkmenistan ikili anlaşmaları tahlil etti

Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Kurbanov, Kazakistan'ın Aşkabat Büyükelçisi Askar Tajibaev ile 9 Ocak 2024 tarihinde bir görüşme gerçekleştirdi.

Haber Giriş Tarihi: 11.01.2024 20:51
Haber Güncellenme Tarihi: 11.01.2024 21:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan ve Türkmenistan ikili anlaşmaları tahlil etti

Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Kurbanov, Kazakistan'ın Aşkabat Büyükelçisi Askar Tajibaev ile Türkmenistan Dışişleri Bakanlığında görüştü. 9 Ocak 2024 tarihinde gerçekleşen görüşmede Türkmenistan ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi için geniş bir yelpazede ikili işbirliği olanakları ele alındı.

KAZAKİSTAN İLE TÜRKMENİSTAN ARASINDAKİ İLİŞKİLER GÖZDEN GEÇİRİLDİ

Yetkililer, üst düzey ziyaretler sırasında varılan ikili anlaşmaların pratik uygulamalarındaki ilerlemeyi gözden geçirdiler ve 2024 için Türkmen-Kazak ilişkilerinin beklentilerini tartıştılar. Bu bağlamda taraflar, siyasi istişarelerin öneminin yanı sıra en üst düzeyde düzenli ikili ziyaretler ve temaslar düzenlenmesi gerektiğini kaydettiler.

Taraflar ayrıca parlamentolar arası işbirliğinin güçlendirilmesinin ve iki ülke parlamenterleri arasında düzenli toplantı ve istişarelerin gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çekti.

Görüşmede, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT), Birleşmiş Milletler (BM) ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) başta olmak üzere diğer uluslararası örgütler çerçevesinde işbirliği ve karşılıklı desteğe ilişkin olumlu deneyimler ifade edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.