SON DAKİKA
Hava Durumu

KFOR Komutanı Ulutaş: Her türlü tehdide yanıt vermeye hazırız

KFOR Komutanı Tümgeneral Özkan Ulutaş, NATO güçlerinin Kosova’da olası her çeşit şiddete karşı yanıt vermek için gerekli tedbirleri aldığını ve bunun için ülkenin kuzeyindeki KFOR varlığının dört katına çıkarıldığını açıkladı.

Haber Giriş Tarihi: 06.12.2023 21:40
Haber Güncellenme Tarihi: 06.12.2023 21:39
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
KFOR Komutanı Ulutaş: Her türlü tehdide yanıt vermeye hazırız

NATO'nun Kosova Barış Gücü (KFOR) Komutanı Tümgeneral Özkan Ulutaş, Kosova'nın kamusal yayın kuruluşu RTK'de bir programa katılarak açıklamalarda bulundu. Tümgeneral Ulutaş, “NATO birlikleri Kosova’da yaşanabilecek her türlü şiddete karşı gerekli önlemleri almış ve bu nedenle kuzeydeki varlığını şimdiden dört katına çıkarmıştır” dedi.

"NATO BÖLGEYE YEDEK KUVVETLER KONUŞLANDIRDI"

Ülkenin kuzeyindeki durumun 24 Eylül tarihinden sonra değiştiğini söyleyen Ulutaş, “24 Eylül’den sonra bu yılın mayıs ayında KFOR askerlerine yönelik yaşanan şiddet olayı ve kabul edilemez saldırıların ardından bölgede gerginlikler arttı. Sonuç olarak NATO bölgeye yedek kuvvetler konuşlandırdı. KFOR’un, Kosova’nın kuzeyindeki varlığının dört katına, Sırbistan ile olan idari sınır hattındaki devriye sayısı ise üç katına çıktı. Amacımız gerilimi önlemek, ancak aksi takdirde görevimizi yerine getirmek için gerekli tüm tedbirleri almaya hazır ve donanımlıyız. Her türlü tehdide yanıt vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

"SIRBİSTAN GENELKURMAY BAŞKANI İLE YAKIN İLETİŞİM İÇİNDEYİZ"

KFOR Komutanı Ulutaş ayrıca, Sırbistan'ın Kosova ile sınır bölgesinde askerî güçlerini konuşlanması hakkında ise Sırbistan Genelkurmay Başkanı ile yakın iletişim içinde olduğunu ve bu iletişimlerin özellikle kriz zamanları ile gerilimin yüksek olduğu zamanlarda yanlış anlamaları önlemek için önemli olduğunu belirtti.

Ulutaş, kuzeyde Kosova Güvenlik Gücünün (KGG) varlığı konusunda KGG'nin ülkenin kuzeyine gitmesinin 2013 yılında varılan anlaşmayla belirlenen bir konu olduğunu söyledi. KFOR Komutanı, NATO Genel Sekreteri'nin bu konuda net olduğunu ifade ederek, KGG’nin kuzeydeki varlığının KFOR'un onayıyla yapılması gerektiğini bir kez daha yineledi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.