SON DAKİKA
Hava Durumu

Kimliği tespit edilen 7 Hocalı kurbanı bugün defnedildi

Hocalı Katliamı sonucunda toplu mezarlarda kimliği tespit edilen 7 kişi bugün düzenlenen cenaze töreninin ardından Hocalı Şehitler Hıyabanı'na defnedildi.

Haber Giriş Tarihi: 01.04.2024 13:08
Haber Güncellenme Tarihi: 01.04.2024 15:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kimliği tespit edilen 7 Hocalı kurbanı bugün defnedildi

Ermeni işgalcilerin 1992'de Azerbaycan'ın Hocalı kentinde işlediği katliamın kan donduran sonuçları yeniden gün yüzüne çıktı. Hocalı Katliamı'nda şehit düşen ve toplu mezarlarda kimliği tespit edilen Azerbaycan Türkleri defnediliyor. 

KİMLİĞİ TESPİT EDİLEN 7 KİŞİ HOCALI ŞEHİTLER HIYABI'NA DEFNEDİLDİ

Hocalı kentinde yürütülen altyapı çalışmaları kapsamında kimliği tespit edilen 7 kişi, yeni açılan Hocalı Şehitler Hıyabı'na defnedildi. Şehitler için Berde şehrinde cenaze töreni düzenlendi. 1 Nisan 2024 tarihinde düzenlenen törene kurbanların yakınları, devlet yetkilileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Ardından şehitler, konvoy eşliğinde Hocalı'ya götürüldü.

HOCALI KATLİAMI

Ermeni güçlerinin 1991 yılının sonlarına doğru ablukaya aldığı Hocalı, 936 kilometrekarelik alana sahip, 2 bin 605 aile ile toplam 11 bin 356 kişinin yaşadığı bir kasabaydı. Aralık 1991’de Karabağ’ın başkenti olarak kabul edilen Hankendi şehrini işgal eden Ermenilerin bir sonraki hedefi Hocalı oldu.

Hocalı’nın etrafındaki bütün köy ve yolları işgal eden Ermeniler, kasabanın diğer illerle karayolu bağlantısını kesti. Hocalı’nın diğer bölgelerle tek bağlantısı olan helikopter ulaşımı, 28 Ocak 1992’de Şuşa Ağdam seferini yapan helikopterin Ermeniler tarafından vurulmasıyla ortadan kalktı. Bu olayda çoğunluğu kadın ve çocuk 44 sivil hayatını kaybetti.

Ocak 1992’den itibaren elektrik verilmeyen Hocalı’nın savunması sadece hafif silahlara sahip yerel savunma güçleri ve az sayıdaki milli ordu askerinden ibaretti. Hocalı’ya 25 Şubat 1992’den itibaren üç koldan saldırıya başlayan Ermeniler, Sovyet Kızıl Ordusunun 366. Motorize Alayının bütün araçlarını kullanarak şehri iki saat boyunca top ve tank ateşine tuttu. Saldırıdan bir gün sonra ise hafızalardan yıllarca silinmeyecek “Hocalı Soykırımı” yaşandı.

Resmi verilere göre, Hocalı Katliamı’nda savunmasız durumdaki 106’sı kadın, 70’i yaşlı, 63’ü çocuk olmak üzere 613 Azerbaycan vatandaşı hayatını kaybetti. Vahşi soykırımdan 487 kişi ağır yaralı kurtuldu. Ermeni güçleri bin 275 kişiyi esir aldı, bunların 150’sinden bugüne kadar haber alınamadı

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.