SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan arkeoloji ve etnografya araştırmaları için 7 milyon dolar ayırdı

Kırgız Cumhuriyeti tarihi, arkeolojik ve etnografik çalışmalarda kullanılması amacıyla 2027 yılına kadar yaklaşık 7 milyon dolarlık fon tahsis etti.

Haber Giriş Tarihi: 27.12.2023 17:15
Haber Güncellenme Tarihi: 27.12.2023 17:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan arkeoloji ve etnografya araştırmaları için 7 milyon dolar ayırdı

Kırgız Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu, Kırgızistan'ın tarihi, arkeolojik ve etnografik araştırmaları için yaklaşık 7 milyon dolar ayırdı. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Edil Baysalov, 27 Aralık 2023 tarihinde konuya ilişkin açıklama yaptı.

FON, DEVLET BÜTÇESİNDEN KARŞILANACAK

Baysalov yaptığı açıklamada, "Bakanlar Kurulu, tarihi ve kültürel mirasların korunması, araştırılması ve yaygınlaştırılmasının sağlanması için mali fonlar, devlet desteğine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi uyarınca Cumhuriyet bütçesinden tahsis edilecektir" ifadelerini kullandı.

6 YÜZ MİLYON KIRGIZ SOMU AYRILDI

2023-2027 yıllarına ait "Antik Tarihin Sırları"nın korunması, araştırılması ve arkeolojik kazılara yönelik devlet programının tam olarak uygulanması için Cumhuriyet bütçesinden 6 yüz milyon Kırgız som (yaklaşık 7 milyon dolar) tutarında kalıcı fon belirlendi. 

22 Aralık'ta Bakanlar Kurulu, tarihi ve kültürel miras nesnelerinin korunması, araştırılması ve arkeolojik kazılarına ilişkin 2023-2027 dönemi için "Antik Tarihin Sırları" devlet programını kabul etti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov kararnameyi geçen yıl Aralık ayında imzalamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.