SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov’dan ABD’ye uyarı!

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, ABD ve diğer ülkelere içişlerine müdahale etmemeleri ve ülkede yaşanan süreçleri objektif olarak değerlendirmeleri çağrısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 12.02.2024 10:00
Haber Güncellenme Tarihi: 12.02.2024 10:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Caparov’dan ABD’ye uyarı!

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, ABD ve diğer ülkelere içişlerine müdahale etmemeleri ve ülkede yaşanan süreçleri objektif olarak değerlendirmeleri çağrısında bulundu. Söz konusu çağrı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'e yanıt mektubunda belirtildi. 

Mektupta  "Ayrıca eşit işbirliğinden yana olduğumuzu ve ABD dahil tüm ülkeler ve uluslararası ortaklarla birlikte çalışmaya hazır olduğumuzu da vurgulamak isterim. Tek isteğim ülkemizin iç işlerine karışmamaktır" ifadeleri yer aldı.

Blinken, daha önce Kırgızistan’ın sivil toplum kuruluşları (STK'lar) yasasını dikkate almasıyla ilgili endişelerini dile getirmişti  Bu tasarı şu anda Kırgızistan’ın ulusal parlamentosunda tartışılmaya devam ediyor. Ayrıca Caparov ABD temsilcisinin Kırgızistan'daki insan hakları ve özgürlüklerle ilgili durumlar hakkında objektif bilgi vermesinden dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

ABD, KIRGIZİSTAN'A AİT 4 ŞİRKETİ YAPTIRIM LİSTESİNE ALDI

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kırgızistan’da işgalci Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımları delme girişiminde bulunan şirketlere karşı harekete geçmişti. Yaptırıma tabi olan ürünleri Rusya’ya satan şirketlerin tespit edilmesinin ardından ABD, Kırgızistan’a yaptırım uygulamaya karar vermişti. ABD Maliye Bakanlığı, Kırgızistan'dan 4 şirketin Rusya ile işbirliği yaptığı için yaptırım listesine girdiğini açıklamıştı. Söz konus karar, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisi (OFAC) tarafından alınmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.