SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan'da hakimlere Kırgız Türkçesi zorunluluğu getirildi

Kırgızistan Parlamentosu Cogorku Keneş, hakimlerin devletin resmî dili olan Kırgız Türkçesini en az B1 seviyesinde kullanma zorunluluğu getiren yasa tasarısının ikinci ve üçüncü okumalarını onayladı.

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2024 11:40
Haber Güncellenme Tarihi: 28.06.2024 12:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan'da hakimlere Kırgız Türkçesi zorunluluğu getirildi

Kırgızistan Parlamentosu Cogorku Keneş, 27 Haziran 2024 tarihinde ülkede yargı sistemlerine bağlı olarak önemli bir karar aldı. Meclis, Kırgızistan'daki hakim adaylarının en az B1 seviyesinde Kırgız Türkçesini bilme zorunluluğunu içeren yasa tasarısının ikinci ve üçüncü okumalarını gerçekleştirdi.

DEVLETİN RESMÎ DİLİNİ KULLANMAYAN HAKİMLER GÖREVDEN ALINACAK

Öneriyi parlamentoya taşıyan Cogorku Keneş Üyesi Şairbek Taşiyev, yargıçların Kırgız Türkçesi bilmesi gerektiğine vurgu yaptığı açıklamasında, Rusça görülen davalarda sanıkların zorluk çektiğini belirtti. Ayrıca hakimin devlet dilini bilmesi gerektiğinin altını çizen Taşiyev, bu düzeye sahip olmayan hakimlerin görevden alınacağını aktardı. 

Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'un 17 Temmuz 2023'te "Devlet Dili Hakkında" başlıklı yasayı imzalamasının ardından devlet kurumlarındaki resmî yazışmalar ve halka açık etkinlikler devletin resmî dili olan Kırgız Türkçesinde yapılıyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.