SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgızistan'da yabancı öğrenciler çevrimiçi eğitime geçti

Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Rasul Abazbek Ulu, Kırgızistan'daki yabancı öğrenciler çevrimiçi eğitime geçirildiğini duyurdu.

Haber Giriş Tarihi: 20.05.2024 12:51
Haber Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 13:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgızistan'da yabancı öğrenciler çevrimiçi eğitime geçti

Kırgızistan'daki yabancı öğrenciler geçici olarak çevrimiçi eğitime geçirildi. Kırgızistan Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı Rasul Abazbek Ulu 20 Mayıs 2024 tarihinde konuya ilişkin basın açıklaması düzenledi. Ulu yaptığı açıklamasında, çevrimiçi eğitim bir hafta süreceğini, bu önlemlerin öğrencilerin yurtlarda ve diğer konaklama yerlerinde kalabilme olanağına sahip olmaları için alındığını kaydetti.

YABANCI ÖĞRENCİLERİN KIRGIZ KÜLTÜRÜ İLE TANIŞTIRILMASI VE YEREL ÖĞRENCİLERLE ENTEGRASYONU

Ulu yabancı öğrencilerin kalabileceği yerler hakkında, "Üniversite rektörleri ile birlikte, öğrencilerin güvenliğini sağlamak için çalışmalar yürütülüyor. Bunlar arasında kiralık dairelerde, yurtlarda ve diğer yerlerde yaşayan öğrenciler de var" dedi. Ayrıca, üniversitelerde yabancı öğrencilerin Kırgız kültürü ile tanıştırılması ve yerel öğrencilerle entegrasyonu konusunda düzenli çalışmalar yapıldığını ekledi.

KIRGIZİSTAN'DA NELER YAŞANDI

13 Mayıs 2024 tarihinde Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'teki bir yurtta yabacı öğrenciler Kırgız bir öğrenciyi darp etmiş ve bu olay başkent halkını ayaklandırmıştı. Halk meydanlara dökülerek olayı protesto etmişti. Kırgizistan polisi, kavgaya karışan Mısır vatandaşı dört kişiyi gözaltına almış, daha sonra da ev hapsine gönderilmişti. Kırgızistan Ceza Kanunu'nun "Hayasızlık" maddesi uyarınca bir suç dosyası açıldı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.