SON DAKİKA
Hava Durumu

New York’ta 5 Şubat Gulca Katliamı unutulmadı

Doğu Türkistan'ın Gulca şehrinde Çin'in 5 Şubat 1997'de işlediği kanlı katliam, ABD'nin Nev York şehrinde unutulmadı.

Haber Giriş Tarihi: 05.02.2024 09:35
Haber Güncellenme Tarihi: 05.02.2024 10:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
New York’ta 5 Şubat Gulca Katliamı unutulmadı

Doğu Türkistan’ın Gulca şehri konumu gereği Çin için stratejik bir şehir olarak biliniyor. Çin yönetimi, 5 Şubat 1997 tarihinde Ramazan ayının son günlerinde, Gulca'da kanlı bir katliam gerçekleştirdi. Doğu Türkistanlılar, aradan geçen çeyrek asra  rağmen yaşanan vahşeti unutmuyor.

NEW YORK'TA 5 ŞUBAT ŞEHİTLERİ ANILDI

Gulca'da yaşanan katliam, dünyanın çeşitli ülkelerinde anıldı. Çin'in insanlık dışı politikaları protesto edildi. ABD'nin New York şehrinde Uygur Türkleri, 5 Şubat Gulca Katliamında şehit düşen soydaşlarını andı. Times Meydanı ve BM'nin Genel Merkez Binası önünde Çin'in soykırım politikası protesto edildi. Ellerinde Gök Bayrak ve Çin'in katlettiği Uygur Türklerinin resmi olan 3 Uygur Türkü ABD'lilere 5 Şubat Gulca Katliamını anlattı.

STRATEJİK ŞEHİR: GULCA

Gulca, Çin’in Kazakistan üzerinden Rusya ve Avrupa’ya açılabilmesi için stratejik bir şehir olarak biliniyor. Çin’in iç bölgelerinden kalkan çeşit çeşit Çin malı yüklü trenler Gulca’nın sınır bölgesi Korgas’a ulaşıyor.

Gulca'nın özelikle Korgas sınırı, Çin için büyük bir önem arz ediyor. Çin’in açıkladığı verilere göre son üç yıl içinde Korgas sınır kapısından toplam 25 bin 526 kez Çin'den Avrupa'ya yük tren seferi gerçekleştirildi.

Böylece Korgas Sınır Kapısından çıkan günlük tren sayısı 18 seferin üstünde seyrediyor. Tren sayısı bu yılın ilk yarısında ise yüzde 9.31 artarak 3 bin 181’e ulaştı. 2022 Ocak-Haziran döneminde Korgas sınır kapısından geçerek farklı ülkelere gönderilen Çin malı yük miktarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.73 artışla 4 milyon 489 bin 200 tonu bulduğu bildiriliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.