SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan, "Araçsız Bir Gün" projesini hayata geçiriyor

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in kararıyla hayata geçecek olan "Araçsız Bir Gün" projesi kapsamında Taşkent'te ayda bir gün, trafikte yalnızca toplu taşıma araçları ve acil durum araçları olacak.

Haber Giriş Tarihi: 23.02.2024 13:20
Haber Güncellenme Tarihi: 23.02.2024 15:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan, "Araçsız Bir Gün" projesini hayata geçiriyor

Çevre koşullarının getirdiği iklim değişikliği dünyanın birçok yerinde atmosfere yönelik olarak tehlike arz ediyor. Özbekistan, iklim değişikliği tehdidini ve başkentinin yüksek hava kirliliğini göze alarak Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in kararıyla yeni bir düzenlemeye geçti.

ÖZBEKİSTAN'DA "ARAÇSIZ BİR GÜN" PROJESİ HAYATA GEÇİYOR

Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Özbekistan'da ayda bir kez olacak şekilde "Araçsız Bir Gün" proje teklifine onay verdi. Böylelikle Özbekistan'ın başkenti Taşkent bir gün boyunca egzoz gazından etkilenmeyecek. Toplu taşıma, özel servis ve acil durum araçları söz konusu karardan etkilenmeyecek. 

Özbekistan-2030 Stratejisinin Uygulanmasına İlişkin Devlet Programı kapsamında onaylanan kararda, tüm yerel yönetim makamlarının o gün toplu taşımayla ulaşım sağlayarak, halka örnek olmaları talimatı verildi. Ayrıca Özbekistan Ekoloji, Çevre Koruma ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Ulaştırma Bakanlığı projeden sorumlu merkezi yönetim kurumları olacak.

İlgili İçerikler
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.