SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan'da öze dönüş sinyali: Cedid gazetesi yayın hayatına başladı

Özbekistan’da milli şuuru ve Türklük bilicini pekiştirmek amacıyla "Cedid" adında haftalık edebiyat ve sanat gazetesinin ilk sayısı yayımlandı. Derginin sloganı olarak, İsmail Bey Gaspıralı'nın "Dilde,fikirde,işte birlik" sözü seçildi.

Haber Giriş Tarihi: 03.01.2024 17:07
Haber Güncellenme Tarihi: 03.01.2024 17:07
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan'da öze dönüş sinyali: Cedid gazetesi yayın hayatına başladı

Özbekistan'da milli birlik ve milli şuuru tekrar canlandırmak için önemli adımlar atılıyor. Bu bağlamda ülkede geçem yıl gerçekleşen "Ceditler: Millî Kimlik, Bağımsızlık ve Devletçilik Fikirleri" başlıklı uluslararası bilim konferansı ilk meyvesini verdi. Özbekistan'da "Cedid" adıyla haftalık edebiyat ve sanat gazetesinin ilk sayısı 1 Ocak 2024’te yayımlandı. Öte yandan dergide slogan olarak, Kırım Tatar aydın, yazar İsmail Bey Gaspıralı'nın “Dilde,fikirde,işte birlik” sözü en başta yer alıyor.

"HALKA ÖZGÜRLÜK VE AYDINLANMA BAHŞETTİLER"

Özbekistan'ın devlet ajansı olan Özbekistan Milliy Axborot Agenligi, konuya ilişkin geniş çaplı bir makale yayımladı. Makalede, "Aydın dedelerimiz Özbekistan milletini uyandırmak için öncelikle bir gazete kurarak işe başlamışlar. 'Tarjiman', 'Oyina', 'Tarakqi', 'Sadoyi Türkistan', 'Sadoyi Ferghana', 'Najot', 'Hurriyat', 'El-Islahgibi basılı yayınlar aracılığıyla ulusal bağımsızlığa hayat veren fikirler aşıladıları. Halka özgürlük ve aydınlanma bahşettiler" ifadelerine yer verildi.

"EŞSİZ BİR DÜŞÜNCE ALANI OLARAK HİZMET VERECEKTİR"

Öte yandan 2024 yılının ilk gününde Özbekistan'da "Cedid" gazetesinin yayın hayatına başladığı belirtilen makalede, "Bu yayın, Anavatan'ın ve halkın çıkarları uğruna canlarını feda eden milletin aydınları olan atalarımızın yaşamlarını ve faaliyetlerini tanıtmak için eşsiz bir düşünce alanı olarak hizmet verecektir" denildi.

"ULUSAL DİLİN KAYBI, ULUSUN RUHUNUN KAYBIDIR"

"Ceditler: Millî Kimlik, Bağımsızlık ve Devletçilik Fikirleri" başlıklı uluslararası bilimsel konferansta konuşan Özbekistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Saida Mirziyoyeva, Ceditçi edebiyatçı Abdullah Avlânî'den alıntı yaparak, "Atamız-eğitimci Abdullah Avlânî şöyle demiştir: Dünyada herhangi bir milletin varlığını yansıtan ayna, onun dili ve edebiyatıdır. Ulusal dilin kaybı, ulusun ruhunun kaybıdır" ifadelerini kullanmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.