SON DAKİKA
Hava Durumu

Özbekistan'dan alfabe reformu çağrısı

Özbekistan Cumhurbaşkanı yardımcısı Saida Mirziyoyeva, "Ceditler: Millî Kimlik, Bağımsızlık ve Devletçilik Fikirleri" konulu konferansta millî alfabe reformunun gerekliliğini gündeme getirdi.

Haber Giriş Tarihi: 12.12.2023 18:10
Haber Güncellenme Tarihi: 12.12.2023 18:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Özbekistan'dan alfabe reformu çağrısı

"Ceditler: Millî Kimlik, Bağımsızlık ve Devletçilik Fikirleri" başlıklı uluslararası bilimsel konferansın açılışında konuşan Özbekistan Cumhurbaşkanı yardımcısı Saida Mirziyoyeva, "bu meseleye bir son verilmesi" çağrısında bulundu.

"DEVLETİMİZİN VE MİLLETİMİZİN İSİMLERİ YANLIŞ YAZILIYOR"

Cumhurbaşkanı yardımcısı Saida Mirziyoyeva, konuşmasında Ceditçi edebiyatçı Abdullah Avlânî'den alıntı yaparak; "Atamız-eğitimci Abdullah Avlânî şöyle demiştir: Dünyada herhangi bir milletin varlığını yansıtan ayna, onun dili ve edebiyatıdır. Ulusal dilin kaybı, ulusun ruhunun kaybıdır." ifadelerini kullandı.

"Bugün Uluslararası Bilimsel Konferans 'Cedidler: Ulusal Kimlik, Devlet ve Bağımsızlık Fikirleri' başlıklı konferansı açarken, özellikle dilimizle doğrudan ilgili çok acil bir konuya, ulusal alfabe reformuna odaklandım." şeklinde konuşan Saida Mirziyoyeva; "Örneğin, ilk bakışta sıradan görünen bir yazım işareti, devletimizin ve milletimizin isimlerinin yanlış yazılmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla bu konuda sonu gelmez tartışmaları sürdürmek yerine hızla bir karara varmamız önemlidir. Sonuçta milletimizden, gururumuzdan, ülkemizin adından bahsediyoruz." dedi.

Mirziyoyeva konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

"Evet, alfabe reformu yeni anlaşmazlıklara, tartışmalara ve öngörülemeyen harcamalara yol açabilir. Ancak bir kez daha belirtmek isterim ki, konu Anavatan ve ulusun adının doğru yazımı olduğunda, bu tür anlaşmazlık ve tartışmaları durdurmamız, alfabede bazı değişiklikler yapmamız ve böylece bu konuya bir son vermemiz gerektiğine inanıyorum!"

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.