SON DAKİKA
Hava Durumu

Türk Dünyası Ortak Alfabe Komisyonu ilk toplantısı Astana’da düzenlendi

Türk devletlerinin ortak alfabe kullanımı için çalışmalar yürüten Türk Dünyası Ortak Alfabe Komisyonunun ilk toplantısı Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 30.05.2023 08:15
Haber Güncellenme Tarihi: 30.05.2023 09:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Türk Dünyası Ortak Alfabe Komisyonu ilk toplantısı Astana’da düzenlendi

Kazakistan'ın başkenti Astana’da 29 Mayıs 2023 tarihinde Türk Dünyası Ortak Alfabe Komisyonu'nun ilk toplantısı düzenlendi. Toplantıya Uluslararası Türk Akademisi ev sahipliği yaptı. Türk devletleri arasında ortak alfabelerin kullanımı ve geliştirilmesi, kardeş devletler arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi ele alındı. 

BAKÜ TÜRKOLOJİ KURULTAYI’NDAN BUGÜNE

Dört oturumdan oluşan toplantının açılış konuşmasını Türk Akademisi Başkanı Şahin Mustafayev yaptı. Mustafayev Latin alfabesi temelindeki ortak alfabe meselesinin 1926 yılındaki Bakü Türkoloji Kurultayı’ndan başlayarak bugüne kadar devam etmekte olduğuna dikkat çekti.

ORTAK ALFABE KULLANIMI VE KARDEŞ ÜLKELER

Toplantıda konuşan Kazakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Kanat Tumış ise kardeş devletler arasında ortak Latin alfabesi kullanımının ikili ilişkiler ve yatırım alanlarında gelişme sağlayacağını vurguladı.

KARDEŞ DEVLETLER ARASINDAKİ BİRLİĞİ SAĞLAMAK

Toplantının birinci oturumunda, kardeş ülkeler arasında ortak alfabe birliğinin sağlanması ve devlet dil politikaları ele alındı. İkinci oturumda, Ortak Türk Alfabe Komisyonu’nun görev ve çalışma esasları masaya yatırıldı. Üçüncü oturumunda ise ortak alfabenin geliştirilmesine yönelik yol haritası ele alındı. Son oturumda toplantının sonuç bildirgesi kabul edildi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.