SON DAKİKA
Hava Durumu

"Sadık Ahmet" filminin galası yoğun katılıma sahne oldu

Batı Trakya Türklerinin merhum lideri, DEB Partisi Kurucu Başkanı Dr. Sadık Ahmet'in hayatını konu alan filmin galası, 30 Ocak'ta İstanbul'da yapıldı. Filmin, 2 Şubat'ta vizyona gireceği öğrenildi.

Haber Giriş Tarihi: 31.01.2024 17:13
Haber Güncellenme Tarihi: 31.01.2024 17:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Sadık Ahmet" filminin galası yoğun katılıma sahne oldu

Batı Trakya Türklerinin merhum lideri Dr. Sadık Ahmet'in hayatı ve mücadelesi beyazperdeye taşındı. Yunan makamlarına karşı mücadele eden Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) Partisi kurucu lideri Dr. Sadık Ahmet'in hayatını konu alan film, 2 Şubat 2024 tarihinde vizyona girecek. 

Yönetmenliğini Hakan Yonat, yapımcılığını Mahmut Cüneyt Göz, proje tasarımı ve kreatif yapımcılığını ise Muhammet Usta'nın üstlendiği filmin galası, 30 Ocak'ta İstanbul'da Atatürk Kültür Merkezi'nde yapıldı. TRT ortak yapımı filmin galasına; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Edirne Valisi Yunus Sezer, Kırklareli Valisi Birol Ekici, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı,  Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Batı Trakya Türklerinin siyasi oluşumu Dostluk, Eşitlik ve Barış Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Abdullah Eren, Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadık Ahmet, Sadık Ahmet’in oğlu Levent Sadık Ahmet, kızı Funda Sadık Ahmet, oyuncular ve film ekibi katıldı. 

"SON NEFESİNE KADAR MİLLETİNE, DAVASINA, İNANCINA SADIK KALMIŞ BİR KARAKTER"

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı gala öncesinde düzenlenen basın toplantısında şunları söyledi:

"TRT ortak yapımları hem Türk hem dünya sinemasına çok katkı sunuyor ve verdiği desteklerle TRT, birçok projenin beyaz perdeye aktarılmasına öncülük ediyor. O misyon yüklü işlerden sonuncusu Sadık Ahmet filmimizdir. Çünkü Sadık Ahmet, Batı Trakya davasını dünyaya duyurmak için hayatını vakfetmiş bir mücadele insanı. Sadık Ahmet özellikle Batı Trakya Türklerinin asimile edilmeye çalışıldığı bir dönemde, onların insanca yaşama hakkını savunma sorumluluğunu üstlenmiş bir karakter. Bu amaç doğrultusunda yargılanmış, hapis cezasına çarptırılmış bir kişi. Ama son nefesine kadar milletine, davasına, inancına sadık kalmış bir karakter. Mücadelesiyle örnek teşkil etmiş ve Türk milletinin asla yok sayılmayacağını dünyaya haykırmış bir karakter. Sadık Ahmet filmi aynı zamanda kimliğimizin gölgelenmesine, bağımsızlığımızın kısıtlanmasına asla izin verilmeyeceğinin TRT açısından bir ilanıdır"

ÇEKİMLER EDİRNE'DE YAPILDI

Çekimlerin Edirne'de yapıldığını ifade eden Yönetmen Hakan Yonat ise TRT'ye yaptığı değerlendirmede, "Edirne halkının hassasiyeti ve yardımları çok güzeldi. Zor bir projeydi çünkü yakın tarihimizin çok değerli bir kahramanını ve kişiliğini beyaz perdeye aktarmaya çalıştık. Onun cümlelerini elimizden geldiğince doğru kurmaya çalışarak bir film çıkardık ortaya" ifadesine yer verdi.

Film gösteriminin sonunda Sadık Ahmet'in ailesi hediye ve çiçek takdim edildi. Filmin oyuncu kadrosunda; Turgay Aydın, Nur Fettahoğlu, Erkan Can, Erdal Beşikçioğlu, Uğur Yücel ve İlker Aksum gibi isimler yer alıyor. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.