SON DAKİKA
Hava Durumu

Sovyet döneminde ülkeden giden Kazaklar anavatanlarına dönüyor

Kazakistan 2023 yılında diğer devletlerden ülkeye göç eden 21 bin 325 Kazak kökenli kişiye oturma izni verdi.

Haber Giriş Tarihi: 17.01.2024 12:26
Haber Güncellenme Tarihi: 17.01.2024 17:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Sovyet döneminde ülkeden giden Kazaklar anavatanlarına dönüyor

Kazakistan hükûmeti, Sovyetler Birliği döneminde siyasi baskı ve kıtlık nedeniyle yurt dışına gidenlerin yanı sıra devlet sınırlarının çizilmesiyle komşu ülkelerde kalan yaklaşık 5 milyon Kazak'ı ülkeye geri getirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda devlet, 2023 yılında diğer devletlerden ülkeye göç eden 21 bin 325 Kazak kökenli kişiye oturma izni verdi.

KAZAK KÖKENLİLERİN ANA VATANA DÖNÜŞÜ BAŞLADI

Kazakistan Çalışma ve Toplumu Sosyal Koruma Bakanlığından 17 Ocak 2023 tarihinde konuya ilişkin yapılan açıklamada, geçen yıl anavatanlarına dönen ve ülkede oturma izni alan Kazakların yüzde 50,3'ünün Özbekistan, yüzde 21,5'inin Çin, yüzde 9,2'sinin Türkmenistan, yüzde 6,8'inin Rusya, yüzde 2'sinin Moğolistan, kalan yüzde 2'sinin ise diğer ülkelerden göç ettiği bildirildi.

DÖNENLER NÜFUSUN AZ OLDUĞU BÖLGELERE YERLEŞTİRİLDİ

Oturma izni alan Kazak kökenlilerden 2 bin 337 kişi ülkenin az nüfuslu bölgeleri Akmola, Abay, Kostanay, Pavlodar, Doğu ve Kuzey Kazakistan eyaletlerine yerleştirildi.

Bağımsızlığını 1991'de kazanmasından bu yana nüfusunu artırmaya yönelik politika yürüten Kazakistan yönetimi, Sovyetler Birliği döneminde siyasi baskı ve kıtlık nedeniyle yurt dışına gidenlerin yanı sıra devlet sınırlarının çizilmesiyle komşu ülkelerde kalan yaklaşık 5 milyon Kazak'ı ülkeye geri getirmeyi amaçlıyor. Bu politika sayesinde, bugüne kadar ülkeye 1 milyon 128 binden fazla Kazak göç etti.

Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev'in kararıyla 2020'de, etnik Kazaklar için oturma izniyle birlikte vatandaşlığa eş zamanlı başvurma süreci kolaylaştırılmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.