SON DAKİKA
Hava Durumu

Soykırımın gölgesinde Doğu Türkistan'da Ramazan

Çin, yıllardır Doğu Türkistan'da parti üyeleri, kamu personeli, öğrenciler ve öğretmenlerin oruç tutmasını ve namaz kılmasını yasaklıyor. Çin'in asimilasyon ve soykırım politikaları Doğu Türkistanlıların inançlarını yaşamalarını engelliyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.03.2024 11:52
Haber Güncellenme Tarihi: 11.03.2024 14:14
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Soykırımın gölgesinde Doğu Türkistan'da Ramazan

Çin işgalindeki Doğu Türkistan'da ramazan yasağı devam ediyor. Ülkede parti üyeleri, kamu personeli, öğrenciler ve öğretmenlerin oruç tutması ve namaz kılması yasak. Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından her yıl yayımlanan klasik Ramazan yasağı bildirisi tekrar yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bildiriye göre Müslüman parti üyeleri, kamu personeli, öğrenci, öğretmen, devlet kontrolündeki şirket ve kuruluşlarda çalışanların, Ramazan ayı boyunca oruç tutmalarının yasaklandığı duyuruldu.

RAMAZAN BOYUNCA SİGARA VE ALKOL SATIŞINA DEVAM EDİLECEK

Ayrıca yürürlüğe giren bildiride, Müslüman Doğu Türkistanlılar tarafından işletilen dükkan ve restoranlara ay boyunca sigara ve alkol satmaya devam etme ve oruç tutulan saatlerde açık kalma zorunluluğu getirildiği bildirildi. Bu zorunluluğu yerine getirmeyen iş yerlerinin tamamen kapatılacağı belirtildi.

POLİSLERİN GÖZETİMİNDE İLAÇ VE SU İÇİRİLECEK

Öte yanda işgal altındaki Doğu Türkistan'ın köylerinde de halkın oruç tutup tutmadığını kontrol etmek için Ahaliler Komitesine götürüleceği, polislerin gözetiminde ilaç ve su içirileceği aktarıldı. Başta Uygur Türkleri olmak üzere bölgede yaşayan Müslüman Türk toplulukları, oruç tutmak dahil olmak üzere İslami faaliyetlerde bulunamıyor. Dini ibadetlerini yerine getirilmeleri yasaklanıyor. Tesettür ve sakal gibi  uygulamaların yasak olduğu Türk yurdunda, vakit namazları ve teravihler de eda edilemiyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.