SON DAKİKA
Hava Durumu

Taşkent'te Azerbaycan Kültür Günleri başladı

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te bugün Azerbaycan Kültür Günleri "Muhammed Fuzuli ve Ali Şir Nevai: Ortak Edebî ve Ahlakî Değerlerimiz" başlıklı konferansla başladı.

Haber Giriş Tarihi: 11.06.2024 11:58
Haber Güncellenme Tarihi: 11.06.2024 13:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Taşkent'te Azerbaycan Kültür Günleri başladı

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te 11 Haziran 2024 tarihinde Azerbaycan Kültür Günleri başladı. 4 gün sürecek olan etkinlik, Özbekistan Yazarlar Birliğinde başladı. Programa, Özbekistan Kültür Bakanı Azadbek Nazarbekov ve Azerbaycan Kültür Bakanı Adil Kerimli katıldı. 

"AZERBAYCAN VE ÖZBEKİSTAN ARASINDAKİ KÜLTÜREL BAĞ YAKINDAN BAĞLANTILI"

"Muhammed Fuzuli ve Ali Şir Nevai: Ortak Edebî ve Ahlakî Değerlerimiz" başlıklı konferansın açılışında konuşma yapan Özbekistan Kültür Bakanı Nazarbekov, "Azerbaycan ve Özbekistan'ın kültür ve edebiyatını birbirinden ayrı düşünmek mümkün değil" diyerek her iki ülkenin de aynı kültürün de birbiriyle yakından bağlantılı olduğunu vurguladı. Nazarbekov, ülkeler arası ilişkileri güçlendirmek için çalışmalar yapacaklarını belirtti.

"HALKLAR ARASINDAKİ SAYGI, KİŞİSEL DOSTLUKTAN KAYNAKLANIYOR"

Azerbaycan Kültür Bakanı Kerimli ise "Kültürel köklerimiz, dilimiz ve ortak geçmişimiz, hem kültür alanında hem de her alanda en üst düzeyde gelişen ilişkilerin temelini oluşturur. Bunun büyük ölçüde halklar arasındaki saygı, karşılıklı anlayış ve kişisel dostluktan kaynaklandığı söylenebilir" ifadelerini kullandı. Bakan Kerimli, iki ülkenin asırlık bir tarihe ve kültüre sahip olduğunun altını çizdi. Kerimli sözlerine, "Azerbaycan'da İbn-i Sina, Harezmi, Buhari, Uluğbey gibi Özbek halkının önde gelen temsilcilerine büyük saygı duyulmaktadır. Aynı zamanda ortaçağ klasiklerimiz Nizami Gencevi, Nesimi, Muhammed Fuzuli ve Hakani'nin eserlerine de ne kadar saygı gösterildiğini biliyoruz." ifadeleriyle son verdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.